زندگی در کنار روبات ها - آکا
روبات ها در فیلم ها خارق العاده و هوشمند و گاهى اوقات موجودات مصنوعى خطرناک به تصویر کشیده مى شوند,اما این موجودات آهنی در حقیقت براى انسان ها کار مى کنند و کار
روبات ها در فیلم ها خارق العاده و هوشمند و گاهى اوقات موجودات مصنوعى خطرناک به تصویر کشیده مى شوند، اما این موجودات آهنی در حقیقت براى انسان ها کار مى کنند و کارها و ماموریت های پرریسک را انجام مى دهند. البته کاربرد روبات ها به همین جا ختم نمی شود، زیرا پیش بینی می شود آنها در آینده ای نزدیک در مدارس، منازل و حتى در بخش هایى از بدن انسان حضور داشته باشند.

,ربات,آسیموف,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

در یک تعریف بسیار ساده و ابتدایى مى توان گفت روبات ها ماشین هایى قابل کنترل توسط کامپیوترها هستند که برنامه ریزى شده اند تا حرکت کنند، اشیاى خاصى را جابه جا کنند و کارهاى دیگرى که در محدوده کارى آنها قرار دارد، انجام دهند. در واقع روبات ها مى توانند کارهاى تکرارى را سریع تر، ارزان تر و دقیق تر از انسان ها انجام دهند و به همین دلیل هم تولید انواع و اقسام آنها روز به روز گسترش می یابد.

روبات ها دو ویژگی خاص دارد: اول این که یک روبات باید قابلیت برنامه ریزی داشته باشد. یعنی بتوانیم از یک ابزار مکانیکی انتظار داشته باشیم با توجه به نیازهای ما کارهای مختلفی انجام دهد و دوم این که بتواند مثل هر ابزار مکانیکی دیگری حرکت کند یا جابه جا شود. به زبان مهندسی تر باید چند درجه آزادی داشته باشد. یعنی مثلا بچرخد، به جلو یا عقب برود یا بازوهایش بتوانند در چند جهت حرکت کنند.

به طور کلی استفاده از روبات ها مزایای زیادی برای انسان ها دارد. این مزایا کاملا آشکار است. معمولا یک روبات می تواند کارهایی که ما انسان ها می خواهیم انجام دهیم را ارزان تر انجام دهد. علاوه بر این روبات ها می توانند کارهای خطرناک مانند نظارت بر تأسیسات انرژی هسته ای یا کاوش یک آتشفشان را انجام دهند. از طرف دیگر روبات ها می توانند کارها را دقیق تر از انسان ها انجام دهند و روند پیشرفت در علم پزشکی و سایر علوم کاربردی را سرعت بخشند. روبات ها بویژه در امور تکراری و خسته کننده مانند ساختن صفحه مدار، ریختن چسب روی قطعات یدکی و... سودمند هستند. روبات ها امروزه در صنایع، در کاوش هایی که انسان به دلیل شرایط مختلفی قادر به حضور در محیط انجام آنها نیست، در پزشکی، در رانندگی، در خانه های ما و در کنار فرزندانمان حضور دارند.

معمولا یک روبات می تواند کارهایی که ما انسان ها می خواهیم انجام دهیم را ارزان تر انجام دهد. علاوه بر این روبات ها می توانند کارهای خطرناک مانند نظارت بر تأسیسات انرژی هسته ای یا کاوش یک آتشفشان را انجام دهند. از طرف دیگر روبات ها می توانند کارها را دقیق تر از انسان ها انجام دهند و روند پیشرفت در علم پزشکی و سایر علوم کاربردی را سرعت بخشند. روبات ها بویژه در امور تکراری و خسته کننده مانند ساختن صفحه مدار، ریختن چسب روی قطعات یدکی و... سودمند هستند

همچنین می توان به مزایای دیگر روبات از جمله افزایش بهره وری، افزایش تولید، بهبود کیفیت کار، افزایش دقت، جلوگیری از اتلاف نیروی انسانی، افزایش سرعت، کاهش هزینه و کاهش ضایعات اشاره کرد.

,ربات,آسیموف,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

از طرف دیگر روباتیک و اتوماسیون در بسیاری از موارد می توانند ایمنی، میزان تولید، بهره و کیفیت محصولات را افزایش دهند. روبات ها می توانند در موقعیت های خطرناک کار کنند و با این کار جان هزاران انسان را نجات دهند. در ضمن روبات ها به راحتی کارهای خود توجه ندارند و نیازهای انسانی برای آنها مفهومی ندارد. به عبارت دیگر روبات ها هیچ گاه خسته نمی شوند. البته مزایای روبات ها به این موارد محدود نمی شود، چراکه دقت روبات ها خیلی بیشتر از انسان هاست. آنها در حد میلی یا حتی میکرواینچ دقت دارند. در عین حال روبات ها می توانند در یک لحظه چند کار را با هم انجام دهند، ولی انسان ها در یک لحظه تنها یک کار انجام می دهند.

قانونی برای زندگی روبات ها در کنار انسان ها

زمانی که ایزاک ,ربات,آسیموف,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

پیش نویس این قانون که فعلاً نام آن «راهکارهایی برای تضمین سلامت نسل آینده روبات ها» است در شصت صفحه برای نخست وزیر، سایر وزرا و چند چهره شناخته شده صنعت روبات ژاپن فرستاده شده است. در تدوین این پیش نویس نظر دانشمندان، طراحان صنعتی، حقوقدانان، جامعه شناسان و حتی پزشکان ژاپنی لحاظ شده است.

قانون اول آسیموف این گونه است: «یک روبات نباید طبق هیچ شرایطی به یک انسان آسیب برساند و نباید بگذارد که یک انسان در هیچ شرایطی دچار آسیب شود.»

این قانون اما در پیش نویس ژاپنی به این شکل درآمده است: «یک روبات باید ریسک خطر را ارزیابی کند، در واقع این روبات باید میزان خطر، و نوع

منبع : tebyan.net

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :