ربات های امدادگر - آکا
ربات های امداد گر می توانند اطلاعات بـسیار حـساس و پـر اهمیـت را برای مراکـز کنترل امداد,پس از بروز حادثه ای سهمگین تامین نمایند,

ربات های امداد گر می توانند اطلاعات بـسیار حـساس و پـر اهمیـت را بـ رای مراکـز کنترل امداد، پس از بروز حادثه ای سهمگین تامین نمایند. به کمک این ربات ها ضرورتی وجود ندارد که برای مسا عد شدن شرایط  انتظار بکشید تا پس از آن دریابید که کدام نواحی آسیب دیده اند ، کجا بیشترین صـدمه را متحمـل شـده و کـدام راههـا هنوز برای دسترسی به محل حادثه دیده قابل استفاده اند.

,ربات امدادگر,  Genin, Scout,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

به عنوان مثال زمانی که محیطی آلوده به مواد شیمیایی خطرناک یا آلوده به تشعشعات رادیو اکتیو باشد و اندازه گیری پارامتری از محیط، ارسال تصاویر و صدا، نمونه برداری و یا حتی ایجاد تغییراتی در محیط (بستن شیر گاز یا آب، باز کردن در و پنجره، جابجا کردن اشیا) نیاز باشد، اعزام ربات پایه متحرک راه حل مشکل می باشد.

محیط های تخریب شده بر اثر زلزله از محیط هایی هستند که اعزام نیروی انسانی جهت شناسایی محیط خطرات جانی برای امدادگر را به دنبال دارد. چرا که پس لرزه ها و سقوط آوار در این محیط ها بسیار محتمل می نماید. ایده استفاده از ربات در این محیط ها مورد نظر محافل علمی جهان می باشد. از آنجایی که پس از زلزله وضعیت حیاتی مصدومان و محل قرار گیری آنها برای گروه امداد نامشخص می باشد، مناسب است که ربات هایی برای شناسایی و ارسال گزارش به این محیط ها اعزام گردند. سپس گروه امداد با توجه به این اطلاعات دقیقا به سراغ مصدومانی بروند که احتمال نجات آنها وجود دارد و در کمترین زمان و با پذیرفتن کمترین ریسک جانی به محل مورد نظر برسند.

,ربات امدادگر,  Genin, Scout,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

از این ربات ها انتظار می رود که قادر باشند از موانع صعب العبور ناشی از ریزش آوار عبور کنند و در ضمن ارسال تصویر و صدا به مرکز کنترل، اطلاعاتی از وضعیت حیاتی مصدومان مانند دما، حرکت، صدا و گازهای تنفسی را گزارش نمایند.

ربات های پرنده ای که بال های ثابت دارند، می توانند به خوبی بین سی تا یکصد و بیست متر پرواز کنند. ارتفاعی بالاتر از ارتفاع درختان و البته پایین تر از خطوط پروازی متعلق به سایر تجهیزات پرنده. به کمک این ربات ها به راحتی می توان یک نمای بزرگ از نواحی تخریب شده را مشاهده کرد.

,ربات امدادگر,  Genin, Scout,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

ربات هایی که شبیه هلیکوپتر هستند، می توانند حتی به زمین نزدیک تر هم بشوند. آن ها می توانند از داخل پنجره ها به درون منازل سرک بکشند تا از عدم وجود مصدوم در خانه ها اطمینان حاصل شود. حتی پس از پایان عملیات امداد به کمک این پرنده ها می توان اطلاعات دقیقی از ساختار و کیفیت تخریب در نواحی آسیب دیده به دست آورد.

,ربات امدادگر,  Genin, Scout,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

نفوذ ربات های امدادگر به اعماق زمین

به دام افتادن معدنچیان در معادن شیلی و نیوزلند که برای هفته ها تیتر نخست روزنامه ها شده بود از جمله حوادثی است که هر از چند گاه روی می دهند و تاکنون نیز هیچگونه راه چاره قطعی برای غلبه بر آنها پیدا نشده است، اما استفاده از ربات های امدادگر می تواند گزینه ای مطمئن و مناسب برای کمک به معدنچیانی باشد که گاه در اعماق زمین و برای روزها و هفته های متوالی به دام می افتند.

,ربات امدادگر,  Genin, Scout,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

در چند سال اخیر و همزمان با افزایش شمار این دسته از حوادث پروژه های مختلفی درخصوص طراحی ربات های امداد و نجات مختص معدنچیان به دام افتاده در معادن ارائه شده اند. ربات ,ربات امدادگر,  Genin, Scout,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

بررسی حوادثی که در معادن زیرزمینی روی داده است نشان از آن دارند کمک به افرادی که در زیر انبوهی از خاک، سنگ و صخره به دام می افتند، کار بسیار دشوار و پیچیده ای است. نکته مهمی که در یک حادثه ریزش معدن روی می دهد این است که با گذشت زمان لحظه به لحظه جان معدنچیان در دام افتاده بیشتر در معرض خطر مرگ قرار می گیرد. گذشته از این افرادی که تلاش می کنند جان این معدنچیان را نجات دهند نیز در معرض خطرات جدی قرار دارند چون هیچ فردی نمی داند در ثانیه ها و دقایق پیش روی کدام قسمت از معدن باز هم دچار ریزش خواهد شد. انتشار گازهای سمی و راه یافتن مایعات خطرناک موجود در تونل های زیرزمینی به محل قرار گرفتن معدنچیان، گازها و بخارات قابل انفجار و از همه مهم تر دیوارهای سستی که هر لحظه امکان ریزش آنها وجود دارد از جمله موارد نگران کننده ای هستند که کار را برای نیروهای امداد و نجات سخت می کنند. رویارویی با این چالش ها نه تنها سرعت امداد و نجات را کم می کند بلکه نیروهای امداد را خسته کرده و از کیفیت کار آنها می کاهد.

,ربات امدادگر,  Genin, Scout,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

کارشناسان معتقدند تنها با کمک گرفتن از سیستم های رباتیکی می توان فرآیند امداد و نجات را با بهترین کیفیت ممکن انجام داد. بر اساس همین باور بوده است که محققان آزمایشگاه های ساندیا ربات ,ربات امدادگر,  Genin, Scout,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

یکی از خطرات جدی که در حوادث ریزش معدن جان معدنچیان را تهدید می کند نشت گازهای سمی است که به دلیل نبود فضای کافی برای تنفس اکسیژن به مراتب خطرسازتر از مواقع عادی خواهند بود. به همین دلیل در ربات ,ربات امدادگر,  Genin, Scout,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

معمولا بسیاری از معادن زیرزمینی مملو از گاز متان و سایر گازهایی هستند که در صورت وقوع هرگونه جرقه ای منفجر می شوند. مهندسانی که این ربات را طراحی کرده اند بخوبی از این موضوع آگاه بوده اند و به همین دلیل تجهیزات الکترونیکی آن را میان پوشش مخصوصی قرار داده اند. این پوشش مانع اصابت هرگونه جرقه احتمالی به گازهای انباشته در محیط اطراف می شود. حرکت در گذرگاه های تنگ و باریک معادن فروریخته و شناسایی محل دقیق معدنچیان به دام افتاده تنها قابلیت ,ربات امدادگر,  Genin, Scout,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

وقوع زمین لرزه های شدید عمدتا با خرابی های زیادی همراه هستند که در جریان آنها ساختمان های مرتفع تخریب می شوند و ممکن است ده ها تن در زیر آوار به دام افتند. در چنین مواردی ربات Genini-Scout بهترین گزینه ممکن برای امدادرسانی به آسیب دیدگان در سریع ترین زمان ممکن است. پیش بینی می شود در ماه های آینده نسخه های دیگری از این ربات ساخته شود و آن زمان است که می توان گفت تحول واقعی در تکنیک های امداد و نجات به معدنچیان روی داده است.

 

 

فرآوری:  مریم نایب زاده

بخش دانش و زندگی تبیان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :