روبات ها جانشین انسان - آکا
روبات های جانشین می توانند غیرممکن ها را ممکن کنند,آنها می توانند در فضایی خارج منظومه خورشیدی برایتان ماجراجویی کنند,آنها می توانند به پزشکان و پلیس ها و آتش ن


روبات های جانشین می توانند غیرممکن ها را ممکن کنند، آنها می توانند در فضایی خارج منظومه خورشیدی برایتان ماجراجویی کنند، آنها می توانند به پزشکان و پلیس ها و آتش نشانان بی نظیر تبدیل شوند. اما آیا این موجودات، جامعه انسانی بیماری به وجود نخواهند آورد؟

روبات های جانشین شاید از دید یک بیننده، یک تخیل ابلهانه دور از واقعیت به نظر برسند، اما وقتی اخبار پزشکی را مرور می کنیم و خبر ساخته شدن پروتزهایی را می خوانیم که با فکر کردن کنترل می شوند، وقتی به خبر ساخته شدن گیم هایی برمی خوریم که می توان تنها با فکر کردن آنها را بازی کرد و اصلا نیازی به دسته کنترل ندارند و هنگامی که خبر اینترنت بسیار پرسرعت را می خوانیم که به یاری آن فرستادن اطلاعات و ویدئوهای با وضوح بالا، به یک چیز پیش پا افتاده تبدیل می شود، پیشبینی ساخته شدن ابزارهایی از این دست، در دهه های بعد از حیطه خیال به درمی آیند و به واقعیت نزدیک می شوند.

وقتی شما در یک جلسه با دیگر همکاران تان هستید، هرگز پای خود را روی میز دراز نمی کنید. اما اگر شریک کاری شما روباتی باشد که از کیلومترها دورتر توسط همکارتان کنترل می شود، آیا باز هم این کار بی ادبی است؟

این یکی از سوالات جدید در زمینه آداب معاشرت است که با ظهور روبات های حضور از راه دور ایجاد شده؛ روبات هایی که به شما امکان می دهند تا خودتان را به هر کجای دنیا منتقل کنید تا نگاهی به اطراف بیاندازید. این روبات ها که نسخه ای سرگردان از شما محسوب می شوند، می توانند نحوه مسافرت و تعامل ما با دیگران را به کلی تغییر دهند.

روبات های حضور از راه دور امروزی، مانند ,روبات ها, ربات ها, روبات VGo,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

حتما در محیط های مجازی اینترنت در حین چت کردن و یا در هنگام مرور شبکه های اجتماعی دیده اید که بعضی اشخاص دوست دارند که خود را طور دیگری معرفی کنند، مثلا 20 سانتیمتری بر قد بیفزایند یا دهه ای از عمر خود کم کنند و خود را واجد کار و سطح تحصیلی بسیار بالا جا بزنند. در دنیای روباتهای بدلی، همین پدیده را به شیوه پیچیده تری شاهد خواهیم بود، یک فرد ناتوان می تواند کالبدی ورزیده تهیه کند، شاید تنها محدودیت در ان زمان، میزان بودجه شما باشد!

اگرچه ممکن است باورنکردنی به نظر برسد، اما این حقیقت که روبات های حضور از راه دور به کاربران آنها اجازه می دهند که حضور فیزیکی متحرک در مکان های دیگر داشته باشند، تاثیر قدرتمندی بر روی ارتباطات اجتماعی دارد. کاترین سوی، محقق روباتیک از دانشگاه ماساچوست می گوید: «این روبات ها کمک می کنند که ارتباط نزدیک تری را ایجاد کنیم.» در حال حاضر ویدئو-کنفرانس عملکرد دنیای تجارت و مفهوم نزدیکی را در ارتباطات از راه دور تغییر داده است. حضور از راه دور، قدم بعدی در این زمینه محسوب می شود.

,روبات ها, ربات ها, روبات VGo,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

این روبات ها می توانند به نحو چشمگیری زندگی افرادی را که به دلایلی همچون بیماری یا کهولت سن در خانه محبوسند، بهبود بخشد. لیلا تاکایاما از شرکت روباتیک Willow Garage در کالیفرنیا، نحوه واکنش افراد سالخورده را در برابر این فناوری مورد مطالعه قرار داده است. به گفته وی آنها با آغوش باز از این ایده استقبال کرده اند، چرا که به این ترتیب می توانند از خانه خارج شوند و در پارک یا موزه قدم بزنند.

اگر فناوری حضور از راه دور موفق شود، می تواند قوانین اجتماعی جدیدی را خلق کند. برای مثال شما نمی توانید به بهانه اینکه یک تماس تلفنی دارید از صحبت با روبات طفره بروید، چرا که صورت کنترل کننده روبات از روی صفحه نمایش آن به شما نگاه می کند. سوی می گوید: «برای بسیاری از افراد جواب ندادن به ای میل یا تلفن شما یک چیز است، اما نادیده گرفتن شما در حالی که به عنوان یک روبات مشغول قدم زدن با آنها هستید و یک گفت وگو را آغاز کرده اید، چیز کاملا متفاوتی است.»

ما همچنین عادت داریم که در مقایسه با انسان ها، با ماشین ها با احترام کمتری رفتار کنیم. اما این فناوری چه تغییراتی را در مفاهیمی مانند حریم خصوصی، احترام و آزار دیگران ایجاد خواهد کرد؟ اگر شما صدای روبات یک نفر را کم کنید یا روبات وی را به گوشه ای هل بدهید، آیا این کار نقض هنجارهای اجتماعی به شمار می رود؟

 

 

فرآوری: فاطمه مجدآبادی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:

kharazmi

خبرآنلاین

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :