سرگذشت عجیب ربات ها - آکا
هیچ می دانید تصور مردم از روبات ها در اوایل قرن بیستم چقدر با آن چه امروز از این ماشین ها سراغ داریم,تفاوت دارد؟

هیچ می دانید تصور مردم از روبات ها در اوایل قرن بیستم چقدر با آن چه امروز از این ماشین ها سراغ داریم، تفاوت دارد؟

 

در اوایل قرن بیستم، مردم که از سرعت پیشرفت فناوری به شگفت آمده بودند، انتظار داشتند این ماشین ها خیلی زود به هوش مصنوعی مجهز شوند و طی چند دهه، جای انسان ها را در کارهای سخت و طاقت فرسا بگیرند؛ امری که البته پس از ده ها سال هنوز هم محقق نشده است.

 

 

کاوبات (گاو آهنی): 1933

کارگاه Messmore and Damon که یک کارگاه نیویورکی متخصص در ساخت حیوانات مکانیکی بود، گاو الکترونیکی واقع نمای خود را در نمایشگاه جهانی در سال 1933 به نمایش گذاشت.

 

او حتی می تواند به شما شلیک کند: ژانویه 1935

ما فقط می توانیم تعجب کنیم که چرا ویراستاران، جالب ترین ویژگی روبات پروفسور هری می را در عنوان داستان او نادیده گرفتند؛ و آن هم این بود که، علاوه بر تبعیت از فرامین ساده، مانند «بایست»؛ این روبات می توانست گلوله های مشقی را از یک هفت تیر شلیک کند. همچنین به عقیده خالق این ماشین، این روبات کشش زیادی به انجام «شوخی های ناخوشایند» با آدم ها داشت. در گزارش مجله آمده بود که: «یک بار یک منشی را زخمی کرد و یک بار دیگر هم به طور غیر منتظره ای به سوی خالق خود شلیک کرد، مثل اینکه علاقه زیادی به بازی کردن نقش یکی از هیولاهای مکانیکی داستان های علمی و تخیلی داشت».

,ربات, تاریخچه,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

 

مرد مکانیکی که آواز می خواند، سیگار می کشد و می نوشد: اکتبر 1935

«این انسان مکانیکی به حدی واقعی به نظر می رسد که به سختی می توان در نگاه اول فهمید که مصنوعی است». می توان تصور کرد که موتورهای الکتریکی این ,ربات, تاریخچه,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

 

مرد رادیویی آواز خوان

آگوست هوبر، مخترع سوئیسی، این «مرد رادیویی» 2.3 متری را ساخت که می توانست از دستوراتی که با امواج رادیویی به او رسیده بود تبعیت کند.

,ربات, تاریخچه,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

گلف باز روباتی: اکتبر 1951

کلیفورد اچ لندیس، از اهالی شیکاگو روبات خود را طراحی کرد تا نحوه صحیح حرکت در گلف را نشان دهد. نیروی محرکه این ماشین از یک موتور در پایین آن تامین می شد.

,ربات, تاریخچه,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

 

 

گارکو کارهای سخت شما را انجام می دهد: دسامبر 1953

هاروی چپمن، مهندس اهل لس آنجلس، گارکو را ساخت، روباتی که می توانست چیزهای ساده را از بین اجزای دور انداخته هواپیماها بلند کند. چیزی که از یک پروژه کوچک در یک گاراژ شروع شد، تبدیل به تلاشی جاه طلبانه برای خلق روباتی شد که نه تنها می توانست کارهای سخت خانه را انجام دهد، بلکه می توانست «وظایف خطرناکی» مانند حمل باکتری های سمی را هم بر عهده بگیرد. چپمن همچنین حدس می زد که مدل های آتی بتوانند یک روز اولین راکت به سوی ماه را هم هدایت کنند.

,ربات, تاریخچه,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

موبات، «جایگزین انسان»: سپتامبر 1960

«موبات» که از راه دور هدایت می شد، و توسط شرکت صنایع هوایی هیوز خلق شد؛ طراحی شده بود تا با مواد پرتودهی شده کار کند. به رغم سختی کار آن، موبات از زیبایی هنرمندانه ای برخوردار بود. در گزارش آمده بود که: «مانند یک بالرین، موبات بازوها و دست های بسیار چالاکی دارد.

,ربات, تاریخچه,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

 

روبات قربانیان بمب های هیدروژنی را نجات می دهد: می 1962

بیتل، که 77 تن وزن داشت و توسط نیروی هوایی به قیمت 1.5 میلیون دلار خریداری شده بود، اولین نمونه از سری روبات هایی بود که برای نبرد در مناطق آلوده به تشعشع طراحی شده بود. داخل این ماشین حاوی یک پریسکوپ، دوربین دوچشمی، و همچنین سیستم تهویه هوا، زیر سیگاری، و یک فندک برای راحتی کارکنان آن بود.

,ربات, تاریخچه,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

 

یونیمیت فرمان ها را به خاطر می سپارد: آگوست 1962

یونیمیت، اولین روبات صنعتی همه منظوره بود که می توانست هر کاری را انجام دهد، از خالی کردن یک محموله بار گرفته تا نواختن یک زیلوفون یا ریختن قهوه در فنجان. یونیمیت بر خلاف نسل های پیشین خود، نیازی به هیچ برنامه نویسی نداشت؛ نوارهای فلزی مغناطیسی آن را قادر می ساختند تا فرامین ساده را ضبط و سپس اجرا کند.

,ربات, تاریخچه,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

 

مانکن های ناسا: می 1967

«مانکن های مفصل بندی شده» ناسا، که 35 حرکت پایه انسان ها را تکرار می کردند، برای این طراحی شدند تا نیروهای وارد شده بر فضانوردان توسط لباس های فضایی پر فشار آنها را اندازه گیری کنند. بعد از پوشاندن لباس فضایی بر تن یک مانکن، کاربر می توانست اندام های بدن آن را تکان دهد، و به این ترتیب می توانست مقدار گشتاور مورد نیاز برای هر حرکت را اندازه گیری کند.

,ربات, تاریخچه,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

 

میل موبایل: اکتبر 1976

میل موبایل، یک چرخ نامه روباتی بود که در شعبه های سیتی بانک نیویورک خیلی محبوب بود، و یک «مسیر شیمیایی آغشته به فلوئورسنت» را تعقیب می کرد که در نور فرابنفش زیر ماشین می درخشید. در گزارش این ماشین آمده بود که به رغم این که در ابتدا کارکنان سیتی بانک از کار با این ماشین نگران بودند، «ولی هنگامی که این چرخ ها به کار گرفته شدند، مردم دریافتند که نگرانی آنها از زیر گرفته شدن توسط یک روبات دیوانه بی مورد بوده است. «متوقف کردن و دوباره به حرکت در آوردن ماشین خیلی ساده است، فقط کافی است نوارهای سبز و قرمز در کناره های آن را لمس کنید».

,ربات, تاریخچه,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

 

 

زیردریایی روباتیک: دسامبر 1981

کاربران روبات قرمز رنگی که در سمت چپ تصویر قرار دارد و RCV-225 نام دارد، را «چشم پرنده» نام نهاده بودند. هنگامی که RCV-225 در زیر آب بود، می توانست قبل از خرد شدن در جریان های عمیق اقیانوسی تصاویر زنده تلویزیونی را به کشتی بفرستد. البته امروز چنین چیزی برای محیط زیست خوب نخواهد بود.

,ربات, تاریخچه,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

 

اندرویدهایی از دهه 1980: می 1980

مجله مطلبی در مورد یک سری از روبات های شخصی محبوب در دهه 1980 منتشر کرد، روبات هایی که شامل روبات B.O.B شرکت اندروبات هم می شد، که 3 مگابایت (!) حافظه داخلی داشت. در این نقطه، ,ربات, تاریخچه,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

 

حلزون آتش نشان: نوامبر 1983

مهندس ها تصور می کردند که اسنیل، که یک روبات 270 کیلوگرمی فولادی که دراداره آتش نشانی حومه شهر آریزونا در اسکاتزدیل تولید شده بود، می تواند روزی به صورت انبوه تولید شود تا به آتش نشان ها در خاموش کردن آتش در مناطق دور از دسترس کمک کند.

,ربات, تاریخچه,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

 

عنکبوت های مکانیکی: سپتامبر 1984

پژوهشگران همیشه با چالش مهندسی در ساخت روبات هایی که بتوانند به خوبی راه بروند مواجه بودند، تا اینکه به فکر نصب ریزپردازنده هایی افتادند که هر پا را به طور جداگانه کنترل کنند. برخلاف دیگر ماشین های رونده، Odex I از الگوریتمی پیروی می کرد که مانع از برخورد پاهای آن با هم در هنگام حرکت می شد.

,ربات, تاریخچه,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

 

امنیبات: اکتبر 1984

در فاصله زمانی بین 1980 و 1984، ,ربات, تاریخچه,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

 

امنیبات 2000: می 1986

ظاهرا، امنیبات به حدی در مهمانی ها موفق بود که سازندگان آن به فکر ارتقای محصول افتادند. امنیبات 2000 نه تنها می توانست پیش غذا را سرو کند، بلکه می توانست هنگامی که «آواز محبوب شما را زمزمه می کرد» نوشیدنی هم برای شما بریزد.

,ربات, تاریخچه,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

 

 

منبع : tebyan.net

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :