پوست مصنوعی انقلابی در رباتیک و پزشکی (ویدئو)
پژوهشگران به تازگی پوست مصنوعی ساخته شده از مواد قابل بازیافتی را تولید کرده اند که می تواند عرصه پزشکی و رباتیک را متحول کند

آکاایران: پوست مصنوعی انقلابی در رباتیک و پزشکی (ویدئو)

آکاایران: پوست مصنوعی انقلابی در رباتیک و پزشکی (ویدئو)

پوست هوشمندی که بتواند به محرک‌های خارجی واکنش نشان دهد، می‌تواند در پزشکی و رباتیک به صورت گسترده مورد استفاده قرار گیرد. پژوهشگران با استفاده از اقلام معمولی خانگی نوعی پوست مصنوعی با چند حسگر مختلف ساخته‌اند که می‌تواند فشار، دما، رطوبت، نزدیک شدن اشیاء، pH و جریان هوا را احساس کند.

 

 

این پوست انعطاف پذیرِ مبتنی بر کاغذ روی یک برچسب یادداشت کاغذی ساخته شده است و کاغذ، فویل آلومینیم، دستمال مرطوب بدون پرز و خطوط مداد به عنوان حسگرهای آن عمل می‌کنند! این پوست از مواد قابل بازیافت ساخته شده، ارزان و دوست دار محیط زیست است و با این حال کار چندین حسگر را به صورت همزمان انجام می‌دهد.

پروفسور محمد مصطفی حسین نویسنده ارشد مقاله "Advanced Materials Technologies" دراین‌باره می‌گوید: "کلید تداوم رشد دانش الکترونیک در آینده، مردمی شدن آن است. ساخت یک پلت فرم حسگر از مواد قابل بازیافت نشان‌دهنده اوج ابتکار بشر است. این اولین بار است که یک پلت فرم به تنهایی می‌تواند چند محرک را حس کند و عملکردی مشابه با پوست طبیعی داشته باشد. علاوه‌براین، همانند کاری که پوست ما انجام می‌دهد، این سنسور نیز همه این متغیرها را به صورت همزمان احساس می‌کند".

,پوست مصنوعی

 


[file][http://cdn64.akairan.com/files/images/20166/2016615016271367a.aka][akharefile]

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :