آکاایران: سیگنال های مغز انسان در تازه ترین تحقیقات دانشمندان، به کمک تکنولوژی شگفت انگیز هوش مصنوعی (AI)، به مکالمات قابل فهم تبدیل شده است. در بررسی این دستاورد بزرگ با آکا ایران همراه باشید.

سیگنال های مغز انسان برای تبدیل شدن به کلمات، به اعضایی مانند زبان، حنجره و تارهای صوتی نیازمند هستند، اما در آزمایشی که در نوع خود برای اولین بار انجام شده، دانشمندان موفق شدند که این سیگنال ها را به کلمات قابل فهم برای شنونده تبدیل کنند.

این دستاورد به کمک فناوری جنجالی هوش مصنوعی (AI) ممکن شده و در عین حال که ایده آن بیشتر به جزئیات داستان های علمی تخیلی شباهت دارد، به نظر می رسد که در سال های آینده دستگاه های ساخته شده به واسطه این کشف شگفت انگیز کمک بزرگی به افراد ناتوان خواهند کرد.

ترجمه سیگنال های مغز انسان

بر اساس تحقیقات قبلی، می دانیم که وقتی ما انسان ها صحبت می کنیم و یا مکالمه ای را در ذهن خود تصور می کنیم، الگوهای مشخصی در شبکه عصبی مغز ما شکل می گیرند. الگوریتم هوش مصنوعی توسعه یافته توسط محققان پژوهش اخیر هم از طریق تطابق دادن این الگوها با صداهایی که فرد می شوند، سیگنال های مغز را به مکالمات قابل فهم تبدیل می کند.

نیما مسگرانی (Nima Mesgarani) از دانشگاه کلمبیا نیویورک که جزو تیم تحقیقاتی این پژوهش بوده، در این رابطه می گوید که توانایی صحبت کردن نقشی کلیدی در برقراری ارتباط بین انسان ها دارد و وقتی فردی در اثر حوادث مختلف و یا مشکلات مادرزادی این توانایی را از دست می دهد، روند ارتباط گیری او دچار مشکل جدی می شود؛ در همین رابطه، تکنولوژی توسعه یافته به این افراد کمک می کند که با سیگنال های مغز خود با دیگران صحبت کنند و از طرف دیگر گفته شده که در صورت ادامه تحقیقات تیم دانشگاه کلمبیا، این امکان فراهم می شود که روزی افکار انسان ها هم به کلمات قابل فهم تبدیل شوند.

آکاایران: تبدیل سیگنال های مغز انسان به کلمات ممکن شد!

نیما مسگرانی

الگوریتم مورد استفاده تیم مسگرانی وکودر (vocoder) نام دارد که در توسعه دستیارهای مجازی معروفی مانند سیری (Siri) شرکت اپل و الکسا آمازون هم به کار گرفته شده است. این الگوریتم مخصوص تبدیل کلمات متن به مکالمات طبیعی و قابل فهمی است که به گوش شنونده عجیب نمی آیند.

در مورد سیری و یا الکسا، کمپانی های سازنده به جای برنامه ریزی تک تک کلمات استفاده شده توسط دستگاه ها که بر اساس متن های موجود بر روی اینترنت هستند، با استفاده از وکودر تصور گفت و گو را برای کاربر به وجود می آورند. البته اپل و آمازون الگوریتم مورد نظر را بر طبق مکالمات بین انسان ها تمرین داده اند، اما تیم دانشگاه کلمبیا به کمک فعالیت های عصبی و سیگنال های مغز بیمارانی که تحت عمل جراحی مغز قرار گرفته بودند، داده های اولیه وکودر را فراهم کردند.

برای این کار کلماتی که در هنگام عمل جراحی برای تحریک سیستم عصبی بیماران بخش می شدند، به همراه پاسخ مغز افراد ضبط شده و با استفاده از هوش مصنوعی، سیگنال های مورد نظر مجددا به کلمات ترجمه شدند. این تحقیقات نشان داد که کلمات به دست آمده از تجزیه و تحلیل AI شباهت زیادی به کلمات واقعی و اولیه دارند.

مسگرانی در این رابطه اظهار کرده که به نسبت تلاش های قبلی دانشمندان برای ترجمه سیگنال های مغزی، تحقیق او و تیمش پیشرفت های چشم گیری داشته و کلمات ساخته شده توسط الگوریتم برای چیزی در حدود 75 درصد شنودگان معمولی قابل فهم هستند. البته وکودر هنوز امکان تبدیل مستقیم افکار به کلمات را ندارد، اما مسگری امیدوار است که در مراحل بعدی پژوهش ها فناوری مورد نظر به چنین سطحی برسد.

اینطور که به نظر می رسد، این تکنولوژی اولین قدم ها برای رسیدن به آینده ای است که دیگر نیازی به نوشتن ایمیل و یا به کارگیری اعضای بدن برای استفاده از وسایل مختلف نباشد و تنها با فکر کردن به متن و موضوعات مختلف، کلمات خود به خود بر روی صفحه ظاهر شوند.

همچنین بخوانید:

هوش مصنوعی الگو محور ، ابزار نوین دارپا برای پیش بینی آینده 

البته هنوز راه زیادی تا عملی شدن این رویا باقی مانده و در حال حاضر برای ترجمه سیگنال های مغز یک شخص مقدار بسیار زیادی داده های عصبی از سیستم عصبی او مورد نیاز است. با این وجود در آینده نه چندان دور افرادی که به دلیل سکته مغزی توانایی تکلم را از دست داده اند و یا همانند دانشمند فقید، استیون هاوکینگ، با بیماری ALS دست و پنجه نرم می کنند، می توانند از دستاوردهای تیم مسگرانی برای صحبت کردن استفاده کنند.

مقاله مربوط به این پژوهش در ژورنال “Scientific Reports” به چاپ رسیده است.

منبع :sciencealert
.

منبع : gadgetnews.ir

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :