آکاایران: یکی از مشکلات اساسی استفاده از اندام مصنوعی برای بیماران، سختی استفاده و عادت کردن به آنهاست، اما حالا به لطف هوش مصنوعی قرار است روند استفاده از این اعضای پیچیده آسان تر شود.

زمانی که بیماران اولین بار از پروتزهای اندام تحتانی مانند پاهای مصنوعی استفاده می کنند، راه رفتن به اطراف، دویدن، سرعت گرفتن و حتی عادت کردن به تحمل آنها بر روی بدن برایشان دشوار است. اما به نظر می رسد که محققان باور دارند که به لطف قابلیت های هوش مصنوعی می توان این پروتزها را به نحوی بهینه کرد که روند ریکاوری و بازیابی بیماران آسان تر و سریع تر انجام گیرد.

طبق تحقیقاتی که به تازگی در بخش IEEE Transactions بر روی ژورنال Cybernetics منتشر شده است و به گزارش VentureBeat، محققان دو دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی و دانشگاه کارولینای شمالی درباره سیستمی صحبت کرده اند که می تواند نوعی «یادگیری تقویتی» را در زمان استفاده از یک عضو مصنوعی پروتزی، مانند یک زانوی رباتی، اعمال کند.

در واقع چیزی که اینجا اتفاق می افتد این است که هوش مصنوعی تنظیم چندین جنبه ی مختلف استفاده از این عضو مصنوعی را بر عهده می گیرد، مانند اینکه مفصل چه مقدار سخت یا نرم باشد، گستره ی حرکت عمودی که پا به سمت جلو می تواند حرکت کند چه مقدار است و مواردی از این دست که با اعمال تنظیمات مختلف، می توانند به فردی که آنها را پوشیده است کمک کند که تجربه راحت تری داشته باشد.

آکاایران: پروتزهای پا به لطف هوش مصنوعی به بیماران کمک می کنند که سریع تر و بهتر راه بروند

در برخی از این آزمایش ها سیستم به لطف هوش مصنوعی موفق شده است که به بیمار کمک کند تا طبیعی تر راه برود و برای ۱۰ دقیقه بتواند به راحتی بر روی زمین صاف حرکت کند.

البته نکته منفی درباره این سیستم هوش مصنوعی این است که در وضعیت فعلی این سیستم نمی داند که تغییراتی که اعمال می کند و بهینه سازی های انجام شده، برای نتایج بهتر هستند. طبق گفته های یکی از نویسندگان این مقاله که استاد مهندسی پزشکی در هر دو دانشگاه مورد نظر محسوب می شود، خانم Helen Huang: :اگر شما بخواهید این سیستم را با پروتکل های کلینیکی سازگار کنید, قدم های بسیار بسیار زیادی لازم است که باید قبل از عملی شدن آن برداشته شود.”

او می گوید در حال حاضر این سیستم تنها نشان می دهد که انجام چنین چیزی ممکن است و به خودی خود، این موضوع بسیار هیجان انگیزی محسوب می شود.

منبع :ubergizmo
.

منبع : gadgetnews.ir

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :