آکاایران: استفاده از مدفوع و ادرار برای کاربردهای مختلفی به غیر از استفاده به عنوان کود، موضوعی جالب و جنجالی بوده که برای مدت ها دانشمندان آن را مورد توجه قرار داده اند. در ادامه با 11 مورد از این کاربردهای غیرمنتظره آشنا می شویم.

استفاده از مدفوع و ادرار انسان و جانداران گوناگون به عنوان کود طبیعی برای بارور کردن زمین های کشاورزی و محصولات زراعی، سال هاست که مورد توجه دانشمندان بوده و حدودا از وقتی که بشر برای اولین بار کشاورزی را آغاز کرد، از این ضایعات استفاده می شده است.

با این وجود ساخت کود طبیعی تنها مورد استفاده از مدفوع و ادرار نیست و کاربردهای شگفت انگیزی برای این فضولات وجود دارد. در ادامه با آکا ایران همراه باشید تا 11 مورد از این کاربردهای عجیب را با یکدیگر بررسی کنیم.

11 مورد عجیب استفاده از مدفوع و ادرار

1. ساخت عطر و اودکلن

آکاایران: 11 نمونه از موارد عجیب استفاده از مدفوع و ادرار در زندگی روزمره

مدتی پیش یک جسم سنگ مانند به رنگ زرد و خاکستری در یکی از ساحل های بریتانیا پیدا شد که از روی ظاهر چرب و بوی بد آن می توان حدس زد که این جسم بخشی از فضولات نوعی نهنگ مخصوص آب های این کشور است.

این سنگ بدبو و روغنی که شامل مقدار زیادی ماده عنبرسائل بود، در سیستم گوارش نهنگ، در اطراف اجسام تیزی مثل منقار ماهی های مرکب شکل می گیرد و به عنوان ماده اولیه ساخت عطرهای گران قیمت در نظر گرفته می شود؛ تکه عنبرسائل پیدا شده در ساحل بریتانیا چیزی بین 68 تا 180 هزار دلار قیمت داشته است!

2. رنگ کردن

یک نسخه 1،500 ساله از کتاب انجیل که با نام “Codex Purpureus Rossanensis” شناخته می شود و به روم شرقی مربوط است، حاوی نوشته هایی چاپ شده بر روی کاغذ بنفش رنگ است که برای مدت ها راز رنگ عجیب آن دانشمندان را به فکر فرو برده بود. با این وجود تحقیقات نوین نشان می دهند که ماده کلیدی استفاده شده برای ایجاد رنگ بنفش، ادرار بوده است!

در این مورد از لیست نمونه های عجیب استفاده از مدفوع و ادرار محققان با آنالیز شرایط مقبره ای که کتاب مورد نظر در آن کشف شده بود، دریافتند که ماده ای با نام اورسین (Orcein) رنگ بنفش مخصوص کتاب را ایجاد کرده است. اورسین از قارچ روسلا (Roccella) استخراج می شود و برای تکمیل کردن فرمول ماده، ادرار تخمیر شده را با قارچ مورد نظر مخلوط می کنند.

این انجیل بحث برانگیز یک کتاب نیمه تمام با 188 صفحه است که نوشته های آن با جوهر طلایی و نقره ای چاپ شده اند و به نظر می رسد که مربوط به کشور سوریه و قرن های 5 و 6 بعد از میلاد باشد.

3. تهیه غذا!

محققان ژاپنی به تازگی موضوع استفاده از مدفوع انسان را به سطح جدیدی بردند؛ به دنبال درخواست سازمان فاضلاب توکیو، دانشمندان ژاپنی تحقیقات خود را بر روی بازیافت حجم زیاد فاضلاب ژاپن متمرکز کردند و دریافتند که می توان این فضولات را به استیک تبدیل کرد!

بررسی های محققان نشان داد که با جدا کردن پروتئین از باکتری های مربوط به فضولات انسانی و ترکیب این پروتئین با کربوهیدرات و چربی می توان نوعی ماده گوشت مانند را تولید کرد. این دانشمندان در مصاحبه ای گفته اند که ماده مورد نظر خوراکی بوده و خطری برای مصرف کننده ندارد؛ با این حال شدیدا توصیه می شود که استیک بازیافتی ساخته شده قبل از مصرف به خوبی پخته شود!

همچنین بخوانید:

خوردن مدفوع بازیافت شده، روشی نوین برای تامین غذای فضانوردان! 

4. تهیه نوشیدنی

اگر تصور خوردن استیک تهیه شده از مدفوع باعث به هم خوردن حال شما شد، نمونه بعدی از لیست موارد استفاده از مدفوع و ادرار هم به احتمال قوی همین تاثیر را بر روی شما می گذارد؛ یک فرآیند نوآورانه به نام آمنی پروسسور (Omniprocessor) که برای بازیافت فاضلاب انسانی طراحی شده، این امکان را فراهم می کند که با جوشاندن مواد فاضلابی و جدا کردن بخار این مواد، آب آشامیدنی قابل مصرف تهیه شود.

با وجود رشد روزافزون جمعیت زمین نیاز به تهیه آب سالم چالشی است که کشورهای مختلف با آن روبه رو هستند، اما همانطور که سرمایه دار معروف، بیل گیتس می گوید، استفاده از روش های خلاقانه ای مثل آمنی پروسسور می تواند این چالش را کاملا برطرف کند. بنیاد خیره گیتس سرمایه لازم برای توسعه این فناوری را برآورده می سازد.

5. ساخت آجر

ساخت آجر و مصالح ساختمانی به کمک ادرار یکی از عجیب ترین کاربردهای فضولات جانوری است، اما با افزایش جمعیت سیاره به کارگیری این مواد برای ساخت و ساز آن قدرها هم دور از ذهن به نظر نمی رسد. با این وجود چگونه می توان ادرار را به آجر تبدیل کرد؟

پژوهشگران برای این کار ادرار تازه را با آهک مخلوط کرده و پس از انجام فرآیندهای مختلف و اضافه کردن باکتری و شن، ماده ای شبیه به سیمان را به وجود آورده اند. نکته جالب در مورد این نوع استفاده از ادرار استحکام جالب توجه آجرهاست که همانند سنگ آهک قوی هستند و در دمای اتاق سفت می شوند.

بنابراین دیگر نیازی به پختن ماده تهیه شده در کوره های مختلف نیست، اما در هنگام خشک شدن این ماده بوی نامطبوعی را در محیط پخش می کند. این بو تا 48 ساعت پس از به کارگیری سیمان مورد نظر باقی می ماند.

6. فراوری سوسیس!

ایده استفاده از مدفوع برای ساخت سوسیس بسیار مشمئزکننده است، اما باکتری های موجود در مدفوع نوزادان موضوع پژوهش های دانشمندان برای ساخت نوعی سوسیس بوده که در عین خوشمزگی، سالم هم باشد.

قرن هاست که استفاده از باکتری های مختلف برای تولید محصولاتی مانند پنیر و ماءالشعیر در بین اقوام مختلف رایج بوده و در همین رابطه می توان گفت که به کارگیری دو نوع خاص از باکتری های مدفوع نوزادان برای ساخت سوسیس فرآوری شده آنقدرها هم عجیب به نظر نمی رسد؛ محققان اسپانیایی با استفاده از باکتری های استخراج شده از داخل پوشک کودکان نوعی سوسیس فرآوری شده از گوشت خوک ساخته اند که با نام “Fuet” شناخته می شود و بر طبق ادعای این دانشمندان، مزه بسیار خوبی هم دارد!

7. ادرار درمانی

استفاده از ادرار گاو برای مصارف درمانی و پزشکی چیزی در حدود 5 هزار سال است که در هندوستان رواج دارد. گروه خاصی از پیروان مذهب هندو که نوشیدن ادرار گاو را ترویج می دهند، ادعا کرده اند که این مایع حدودا 70 تا 80 بیماری لاعلاج مانند دیابت را درمان می کند.

با این وجود دانشمندان خواص درمانی ادرار گاو را تایید نمی کنند و این ماده را در درمان بیماری هایی مانند سرطان بی اثر معرفی کرده اند.

8. سوخت رباتیک

ایده تامین سوخت ربات های کنترل آلودگی هوا به کمک ادرار مدتی است که توجه زیادی را به خود جلب کرده است. در این نوع ربات ها که با نام “EcoBots” شناخته می شوند، نوعی قلب مصنوعی ادرار را به سلول های سوختی میکروبی می فرستد و از این ماده ضایعاتی الکتریسیته استخراج می کند.

این سلول های سوختی از میکروب های زنده ای که در دستگاه گوارش ما به فراوانی یافت می شوند، استفاده می کنند؛ در فرآیند موردنظر میکروب ها ادرار را جذب کرده و الکترون هایی را دفع می کنند که به جریان الکتریکی تبدیل می شوند. البته پیش از این مواد حال به هم زن تری هم مانند گنداب ها، لجن فاضلاب ها و حشرات مرده برای تولید الکتریسیته مورد استفاده قرار گرفته اند و به کارگیری ادرار برای تامین سوخت ربات ها تنها یک نمونه دیگر استفاده از مدفوع و ادرار در صنعت است.

9. ایجاد مناظر خیره کننده طبیعی

در مناطق سرسبز کلمبیا و ونزوئلا دشت هایی وجود دارد که شامل تپه هایی بزرگ با چاله هایی شگفت انگیز هستند. در گذشته تصور می شد که این نوع از عوارض طبیعی زمین به فرسایش خاک و یا فعالیت های موریانه ها مربوط هستند، اما بررسی های نوین نشان می دهد که مقادیر فوق العاده زیادی از مدفوع کرم در طول قرن ها این منظره ها را به وجود آورده است.

این کرم ها که برخی تا 1 متر هم طول دارند، با خوردن خاک و دفع ماده ای ساچمه مانند حجم قابل توجهی از فضولات خود را در مناطق سرسبز به جا می گذارند که با جمع شدن آن ها، مناظر مورد نظر به وجود می آید. این نوع از عوارض زمین با نام «سوراله» “Surale” شناخته می شود و نمونه های دیگری از آن در گینه نو، اوگاندا و آفریقای جنوبی وجود دارد.

10. برطرف کردن مشکلات گوارشی

همانند یکی از موارد قبلی لیست نمونه های عجیب استفاده از مدفوع و ادرار، مورد دهم هم به فضولات نوزادان مربوط می شود. در سیستم گوارش کودکان تازه متولد شده نوعی باکتری خاص وجود دارد که برای ساخت پروبیوتیک های قدرتمندی که برای برطرف کردن مشکلات گوارشی کاربرد دارند، استفاده می شود.

به طور دقیق تر می توان گفت که برخی از میکروارگانیسم های داخل دستگاه گوارش این انسان های کوچک باعث سریع تر شدن فرآیند ساخت مولکول های اسید چرب با زنجیره کوتاه شده و در نتیجه، بهتر شدن سلامت شکم را به دنبال دارند.

11. کود اقیانوسی

نهنگ ها به عنوان یکی از بزرگ ترین گونه های جانوری ساکن زمین شناخته می شوند و همانطور که انتظار می رود، این جانداران به صورت دوره ای مقدار زیادی مدفوع و ادرار را در آب اقیانوس ها تخلیه می کنند؛ این مواد ضایعاتی غذای طیف گسترده ای از موجودات آبزی را فراهم کرده و چرخه حیات آبزیان را تقویت می کنند.

نهنگ ها معمولا قبل از رفتن به عمق فضولات خود را در نزدیکی سطح اقیانوس تخلیه می کنند و نوعی ماده بد بو و کف مانند را بر روی آب به جا می گذارند. این ضایعات حاوی موادی مغذی هستند که معمولا در کف دریاها یافت می شوند و رساندن آن ها از این طریق به سطح آب، غذای لازم برای زنده ماندن فیتوپلانگتون ها را برآورده می سازد. فیتوپلانگتون ها یکی از مهم ترین ارگانیسم های آبزی هستند و در زنده ماندن اقیانوس ها نقش مهمی دارند.

منبع :livescience
.

منبع : gadgetnews.ir

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :