دقیقاً مانند تاریخچه تلفن های همراه، اعلام هر چیزی به عنوان اولین محصول یک فناوری کاملاً به تعریف شما از آن فناوری بستگی دارد. تاریخچه ربات ها بسیار قدیمی تر ا

آکاایران: ربات، ماشینی قابل برنامه ریزی است که امکان انجام مجموعه ای پیچیده از عملیات را به طور خودکار دارد. از آنجا که قابلیت انعطاف‌پذیری و خستگی‌ناپذیری ربات ها را انسان ها نمی توانند داشته باشند، به راحتی می‌توان فهمید که چرا این ماشین‌ها باعث می‌شوند افراد خاصی برای از دست دادن موقعیت شغلی خود ترس داشته باشند و ربات ها را رقیب خود قلمداد کنند و با آن ها مخالف باشند.

ربات‌ها مدت‌هاست که کانون توجه صنعتگران و دانشمندان بوده‌اند و در دهه‌های اخیر بخشی از نیروی کار ما شدند. رباتیک نقطه تلاقی علم، مهندسی و فناوری است که ماشین‌هایی به نام ربات تولید می‌کند که جایگزین اعمال انسان می‌شوند.

The Naked Watchmaker

ربات‌ها آنقدرها هم که ما فکر می‌کنیم فناوری جدیدی نیستند و این ربات متعلق به سال ۱۷۷۳ با نام "Drawing Boy Automata" این را ثابت می‌کند. با این حال، در آن روزگار، مردم به این فناوری‌ها به عنوان ربات‌ها اشاره نمی‌کردند، بلکه بیشتر به عنوان ماشین‌ها یا مکانیزم‌ها یاد می‌کردند.

این ربات باستانی به مرور زمان فراموش شد زیرا مردم در قرن هجدهم قادر به درک این تکه فناوری نبودند، به خصوص مکانیسم چشمگیر پشت ربات که بسیار جلوتر از زمان آنها بود. برخی از مردم این ربات را به دلیل توانایی‌هایی که انجام می‌داد، «نویسنده» نامیدند.

 

pierre jacques droz | Top Quality. On Sale Now | ekahouse.ru

مردی با دید آینده نگر که توانست این ربات را بسازد پیر ژاکه دروز بود. پیر اولین ساعت ساز پشت برند معروف اتوماتا بود. پیر در سوئیس متولد شد و همیشه به ساعت ها و به طور خاص نحوه کار آنها علاقه داشت. او از دوران کودکی ساعت‌های قدیمی را از بین می‌برد تا سیستم پیچیده درون آن را کشف کند.

حتی تا به امروز، اعتقاد بر این است که پیر ژاکه دروز بهترین ساعت ساز زمان خود است. در سال ۱۷۷۲ او می خواست واقعاً قدرت فناوری را به جهان نشان دهد.

Người máy đầu tiên trên thế giới thực sự được chế tạo vào năm 1773? » Báo  Phụ Nữ Việt Nam

به همین دلیل است که پیر تصمیم گرفت یک ماشین نوشتن قابل برنامه ریزی ایجاد کند. با کمک این پسر هنری لوئیس ژاکه دروز و یک دوست خوب ژان فردریک لشو، پیر موفق شد بیش از ۶۰۰۰ قطعه مکانیکی سفارشی ایجاد کند که نویسنده را خلق کند.

اولین ربات دنیا در سال 1773 ساخته شد!

هنگامی که این خلاقیت ها به مردم ارائه شد، مردم به سادگی شگفت زده شدند. برخی که مکانیسم پیچیده را درک نمی‌کردند، فکر می‌کردند که این ماشین‌ها در واقع توسط نوعی قدرت شیطانی تسخیر شده‌اند، در حالی که بسیاری دیگر آنها را به دلیل ظاهرشان با اسباب‌بازی‌های ساده اشتباه گرفتند.

 

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :