نخستین دستگاه پوشیدنی با قابلیت تحلیل احساسات از الگوهای تنفسی افراد - آکا
اخبار علمی گزارش های علمی کشفیات علمی , آمادگی جسمانی,نخستین دستگاه پوشیدنی, دستگاه پوشیدنی,اخبار ,نرم‌افزار هواشناسی ,هواشناسی ,

 

اخبار علمی - توسط دانشمند ایرانی ساخته شد
نخستین دستگاه پوشیدنی با قابلیت تحلیل احساسات از الگوهای تنفسی افراد

در حالی که بسیاری از دستگاههای نظارت بر آمادگی جسمانی، میزان تحرک افراد را می‌سنجند، دستگاه جدید یک دانشمند ایرانی در کنار مفصل ران قرار گرفته و هر تنفس را پیگیری می‌کند.

به گزارش ایسنا دستگاه « spire» دکتر نیما مروجی که به زیر بند شلوار متصل می‌شود، می‌تواند با استفاده از یک برنامه تلفن همراه، کاربر را آرام کرده و حتی احساس دقیق وی را نشان دهد.

این دستگاه قصد دارد اولین فناوری پوشیدنی باشد که به یک اندازه هم احساسات فرد را سنجیده و هم تعداد گامهایش را محاسبه کند.

آنچه spire را متمایز ساخته و آنچه سازندگانش را مدعی برتری‌اش در بازار کرده، قابلیت آن برای بررسی و شناسایی انواع گوناگون الگوهای تنفسی و معنی هر کدام به لحاظ احساسات فرد - تنش، آرامش، تمرکز یا از نفس افتادن ساده پس از ورزش- است.

دکتر مروجی، از بنیانگذاران شرکت spire و رئیس آزمایشگاه فناوری آرام‌بخش دانشگاه استنفورد می‌گوید: الگوهای تنفسی نسبت به حالت ذهن بسیار حساس هستند. دستگاه spire به اندازه‌گیری بیش از 10 ویژگی هر چرخه تنفس برای ارزیابی سطوح تنش، تنفس و غیره می‌پردازد.

وی افزود: این فناوری مانند یک نرم‌افزار هواشناسی روزانه است که به شما در کنار ارائه درک بهتر از حالات مختلف ذهن، داده‌های آمادگی جسمانی نیز ارائه می‌کند.

این دستگاه بجای نمایش ساده این اطلاعات در یک برنامه، هنگامی که متوجه یک مانع بالقوه بر سر راه سلامت روحی کاربر می‌شود، به ارائه توصیه‌های فعالیتی بلادرنگ – از تمرینات تنفسی گرفته تا پیاده‌روی - بر روی تلفن همراه هوشمند برای جبران این عدم تعادل می‌پردازد. در حال حاضر این برنامه فقط با آیفون و آی‌پد سازگار است.

ابزار spire که بجای مچ دست، بر روی مفصل ران یا نیم‌تنه بالای بدن پوشیده می‌شود، از حرکات و موقعیت بدن آگاهی داشته، نیازی به تماس فیزیکی با پوست برای نظارت بر تنفس ندارد و باتری آن بین هر بار شارژ تا یک هفته قابل استفاده است.

این دستگاه همچنین از QI استاندارد برای شارژ بی‌سیم برخوردار بوده و دارای یک سکوی شارژ است.

سکو به یک سوکت برق متصل می‌شود، از این رو در زمان ضعیف شدن قدرت spire می‌توان آن را بر روی سکو گذاشته و شارژ آن بطور خودکار بدون نیاز به یو‌اس‌بی و دیگر انواع کابلهای اتصال آغاز می‌شود.

فروش این دستگاه از اواخر تابستان با قیمت 150 دلار آغاز خواهد شد. 

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :