خودپردازهایی که از پولهایشان دفاع می‌کنند/ سارقان در خطر سوختگی - آکا
اخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی,دستگاه خودپرداز سرقت دستگاه خودپرداز خودپرداز پیشگیری از دستگاه خودپرداز,اخبار,اخبار علمی,ابداعات جدید


 

اخبار علمی و آموزشی - اخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی,خودپرداز, دستگاه خودپرداز, سرقت دستگاه خودپرداز

 

این پژوهشگران برای ساخت این سطح خود - دفاع، از نوارهای پلاستیکی دارای ساختار لانه زنبوری استفاده کردند. فضاهای توخالی این ساختار به طور جداگانه ای با دو ماده شیمیایی پراکسید هیدروژن یا دی اکسید منگنز پر می شوند.سپس این دو نوار مجزا بر روی یکدیگر سوار می شوند. یک لایه شفاف از لاک الکل این دو نوار را که از مواد شیمیایی مختلف پر شده اند از هم جدا می کند.


وقتی این نوار تحت تاثیر قرار بگیرد (مانند فشار وارده برای سرقت)،  لایه درونی نابود شده و پراکسید هیدروژن و دی اکسید منگنز ترکیب می شوند.این ترکیب با ایجاد یک واکنش شدید، بخار آب، اکسیژن و گرما تولید می کند. دمای این کف به 80 درجه سانتی گراد می رسد.این نوار تازه ابداع شده می تواند به طور ویژه برای حفاظت از دستگاه های اخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی,خودپرداز, دستگاه خودپرداز, سرقت دستگاه خودپرداز

 
اگرچه در حال حاضر دستگاه های حفاظتی وجود دارند اما همگی سیستم های مکانیکی هستند که از برق برای حرکت یک موتور کوچک در استفاده می کنند. این سامانه ها نیازمند برق هستند که هم هزینه بر است و هم ممکن است از کار بیفتد.پژوهش جدید محققان سوئیسی می تواند سیستم های پیچیده کنترل را با مواد هوشمند جایگزین کند.


در این طرح محققان رنگ و  DNA پوشش داده شده با نانوذرات را نیز به این مواد هوشمند افزودند. اگر این نوار از بین برود کف و رنگ آزاد می شود و از این رو پول موجود در دستگاه بلااستفاده خواهد شد.نانوذرات DNA آزاد شده نیز اسکناس را نشانه گذاری می کند و از این رو می توان رد پول سرقت شده را گرفت.
نتایج این تحقیقات در نشریه شیمی مواد منتشر شده است.

اخبار علمی و آموزشی - مهرگردآوری علوم و فنون آکاایران
منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :