فناوری‌هایی که تا 10 سال آینده از بین می‌روند - آکا
کتاب های الکترونیکی لوح های فشرده اینترنت بی سیم , دستگاه‌های جی‌پی‌اس , تبلت‌ها , فناوری‌ , اختراعات جدید , اخبار علمی و آموزشی , دوربین های دیجیتال , ,اخبار

 

2. کتاب‌خوان‌های الکترونیکی
کتاب‌خوان‌های الکترونیکی در زمان تولد خود در اوایل سال 2000 سر وصدای زیادی به پا کردند. اما آمار فروش آنها در سال های اخیر با افت شدیدی مواجه شد.  دلیل آن کاملا واضح است؛ قدرت گرفتن بازار تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند. برنامه‌ها اپلیکیشن های کتاب خوانی که در اکثر موارد به صورت رایگان برای تبلت ها عرضه می شود یازار کتاب خوان های الکترونیکی را تا حدود زیادی کساد کرده است. با این وجود کتاب خوان های الکترونیکی هنوز هم در میان افرادی که علاقه زیادی به خواندن کتاب های الکترونیکی دارند محبوبیت خود را دارند اما با پیشرفت تکنولوژی انتظار می رود تا سال های آینده دیگر خبری از این گجت ها در بازار نباشد.

 

فناوری‌, اختراعات جدید, اخبار علمی و آموزشی,اخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی

 

3. گوشی‌های غیر هوشمند
هنوز هم در سراسر دنیا بسیاری از افراد هستند که به دلیل طراحی ساده ، استفاده راحت و هزینه های اصلی و فرعی کمتر گوشی های همراه غیر هوشمند را به گوشی های هوشمند موجود در بازار ترجیح می دهند. پیشرفت های اخیر در تکنولوژی گوشی های همراه باعث شده تا استفاده کاربران از گوشی های هوشمند روز به روز ساده تر شود و قیمت ها نیز با وجود بازارهای رقابتی میان شرکت های بزرگ رفته  رفته کاهش نسبی خوبی داشته باشد و مشتری های بیشتری را به سوی خود جلب کند. تحقیقات نشان می دهد با ادامه این روند دیگر اثری از گوشی های هوشمند تا 10 سال دیگر در بازار نباشد.

فناوری‌, اختراعات جدید, اخبار علمی و آموزشی,اخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی


4. تلفن های ثابت
وسیله‌ای که روزی جزء جدایی ناپذیر وسایل هر خانه ای بود رفته رفته حضورش کمرنگتر از گذشته می شود. 5 تا 10 سال پیش خطوط تلفن ثابت یکی از مهم‌ترین و متداولترین وسیله ای ارتباطی میان افراد به شمار می‌رفت. اما امروزه طبق آمار تنها 1 سوم افراد زیر 30 سال در خانه از خط تلفن ثابت برای برقرای تماس استفاده می کنند. نسل جوان امروز که با تکنولوژی آشنایی بیشتری دارد به مرور زمان از خطوط تلفت ثابت فاصله گرفته و انتظار می رود تا 10 سال دیگر استفاده از این تلفن ها به کمترین میزان ممکن برسد و راه های ارتباطی دیگز جایگزین آن شود.

 

فناوری‌, اختراعات جدید, اخبار علمی و آموزشی,اخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی


5. دستگاه‌های جی‌پی‌اس مجزا
دستگاه‌های موقعیت‌یاب نیز یکی دیگر از قربانیان تلفن های همراه هستند. اما سرعت حذف شدن آنها از بازار به سرعت کم شدن فروشفناوری‌, اختراعات جدید, اخبار علمی و آموزشی,اخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی

 

6. اینترنت کابلی
این تکنولوژی به احتمال بسیار زیاد تا 10 سال آینده جایگاه کنونی خود را از دست خواهد داد. در سال های اخیر تکنولوژی اینترنت بی سیم و وای فای در مدت کوتاه محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است وارتباط اینترنتی از طریق وای فای نسبت به گذشته با ثبات تر و سریعتر شده است. در همین راستا بسیاری از دستگاه ها و گجت های امروزی که تولید می شوند به درگاه و سوکت اتصال LAN و اینترنت کابلی مجهز نیستند و همین امر باعث شده این دستگاه ها باریک تر و سبک تر نیز باشند. اینترنت وای فای امروزه کاربرد بیشتری در میان کاربران دارد و با کاهش استفاده افراد از کامپیوتر های دسکتاپ و رومیزی استفاده از اینترنت کابلی نیز بسیار کاهش پیدا کرده است.

 

فناوری‌, اختراعات جدید, اخبار علمی و آموزشی,اخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی

 

7. سی‌دی ها و دی‌وی‌دی ها
بارها شایعات حذف لوح های فشرده در سال های اخیر در همه جا پخش شده است اما هنوز این دیسک های درخشان در بازارها موجود است. محبوبیت بیش از پیش داتلود محتوا و پخش آنلاین محتوای دیجیتال باعث کمرنگ تر شدن حضور لوح های فشرده شده است. اما با این حال فروش آنها همچنان ادامه دارد. بسیاری از کنسول های بازی و دستگاه های تلویزیون و پخش تصاویر مجهز به فضای ذخیره سازی مجزا هستند و کمتر به کاربرد سی دی ها و دی وی دی ها توجه می شود. با این روند پیش بینی می شود مدت زیادی طول نخواهد کشید که لوح های فشرده نیز مانند کاست ها که یک زمانی محبوبیت زیادی داشتند به فراموشی سپرده شوند.

 

فناوری‌, اختراعات جدید, اخبار علمی و آموزشی,اخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی

 

8. دستگاه‌های پخش CD و DVD
طبیعی است که با منقرض شدن لوح های فشرده دستگاه های پخش آنها نیز کم کم از میان بروند. امروزه دستگاه هاب پخش دیسک های بلو ری قابلیت پخش دی وی دی و سی دی زا نیز دارند و اکثرافراد ترجیح می دهند تا دستگاهی را خریداری کنند که به تمام نیازهای آنها یک جا پاسخ دهد. از این فروش دستگاه هایی که تنها سی دی و یا تنها دی وی دی پخش می کنند با کاهش چشمگیری مواجه بوده است. طبق آمار بهترین دی وی دی پلیر بازار که توشیبا SD7300 است 5 سال پیش تولید شده! و انتظار می رود تولید آنها تا 10 سال آینده متوقف شود.


گردآوری علوم و فنون آکاایران
منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :