دیسک ستاره‌ای جدید‌ترین یافته اخترشناسان + عکس - آکا
دیسک ستاره‌ای,جدید‌ترین یافته اخترشناسان گازهای ساطع شده کربن مونوکسیدکربن ,گاز مونوکسیدکربن ,اخبار , گزارش های علمی , کشفیات علمی , اخبار علمی , ,اخبار علمی تا

 
محققان یک منبع فوق العاده از انتشار گازهای ساطع شده کربن مونوکسیدکربن، مولکول‌هایی که نمی‌تواند به تنهایی توسط دیسک ستاره‌ای توضیح داده شود مشاهده کردند. دانشمندان با ردیابی سرعت و نقطه یابی تشعشعات اضافی در طول چندین سال توانستند آن چیزی که به دور ستاره جوان در حال چرخش است را مشاهده کنند. شواهد نشان می‌دهد یک سیاره جوان در حال چرخش به دور این دیسک گازی می‌باشد که فاصله‌اش تا ستاره کمی بیشتر از فاصله زحل تا خورشید ما است.

یکی از دانشمندان اشاره می‌کند که بجای مشاهده مستقیم سیاره، آن‌ها گازی که به دور آن می‌چرخید و سیاره را شکل می‌داد مشاهده کردند. اختر‌شناسان قادر بودند تا تشعشعات اضافی را زمانی که آن به دور ستاره می‌چرخید بررسی کنند. طبق مشاهدات محققان این سیاره یک غول گازی با جرم حداقل سه برابر مشتری است و فرضیه قابل بحث این است که ماده دیسک سیاره‌ای در حال چرخش (protoplanetary disk) دیسک ستاره‌ای (circumstellar disk) را تغذیه می‌کند تا در ‌‌نهایت به رشد خود ادامه دهد.

مطالعات این تیم بر اساس چهار مجموعه از مشاهدات در سال‌های ۲۰۰۳، ۲۰۰۶، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ با استفاده از داده‌های تلسکوپ جمینی و تلسکوپ بسیار بزرگ VLT که هر دو در شیلی واقع است جمع آوری شده است.

مشاهدات تلسکوپ جمینی بر اساس دو تلسکوپ نوری ۸٫ ۱ متری مادون قرمز انجام شده، مشاهدات دیگر هم با تلسکوپ‌های VLT که مجموعه‌ای از چهار تلسکوپ که هر کدام دارای یک آینه با قطر۸٫ ۲ متری دارند، انجام شده است. داده‌ها با استفاده از وضوح بالای طیف سنج مادون قرمز جمع آوری شده است که اجازه اندازه گیری دقیق از حرکت‌های مولکول‌های گاز به دور ستاره‌ها را می‌دهند.

جریان یافتن گرد و غبار در دیسک چرخان ستاره‌ای در اطراف ستاره ۱۳AU منجر به شکل گیری دیسک سیاره‌ای می‌شود، باور بر این است که دیسک‌های چرخشی مکان‌های تولد قمرهای سیاره‌ای مانند اقمار گالیله سیاره مشتری نیز هستند. این در حالی که پیش بینی‌های تئوریک می‌گوید که قمر‌ها به دور سیارات متولد می‌شوند.

محققان در طول 10 سال مشاهده از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ چرخش دیسک شکل دهنده سیارات را در این دیسک ستاره‌ای ردیابی کردند و به نتایج جالبی دست یافتند. در واقع طبق مشاهدات یک سیاره به دام افتاده مشاهده نشده است، بلکه در عمل شکل گیری یک سیاره در میان گرد و غبار ستاره‌ای مشاهده شده است. این تیم تا ۱۵ سال آینده همچنان به مشاهده حرکت و اثر چرخشی سیارات در مدار این دیسک ستاره‌ای ادامه خواهند داد تا داده‌های بیشتری رای تعریف خواص دیسک‌های شکل دهنده سیارات بدست آورند.


گردآوری علوم و فنون آکاایران
منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :