معرفی سایت جشنواره بین المللی فارابی - آکا
در این مطلب قصد داریم به معرفی سایت جشنواره ی فارابی بپردازیم,در ابتدا بهتر است این جشنواره ورویداد های آن را به طور مختصر معرفی کنیم,

در این مطلب قصد داریم به معرفی سایت جشنواره ی فارابی بپردازیم .در ابتدا بهتر است این جشنواره ورویداد های آن را به طور مختصر معرفی کنیم.

,جشنواره فارابی,اخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی

این جشنواره ویژه ی تحقیقات علوم اسلامی وانسانی است  و توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری، به صورت سالانه برگزار می گردد. این جشنواره با عنایت به اهداف مشخص شده برای آن در دو حوزه نظری و کاربردی، از حیث سازمانی به گونه ای تعریف شده تا از حداکثر حمایت مراکز پژوهشی- آموزشی فعال در گستره علوم انسانی برخوردار باشد. برای این منظور تجارب ارزنده جشنواره های بین المللی کشور و دیدگاهها و پیشنهادهای ارایه شده از سوی فرهنگستان ها و مؤسسات پژوهشی و علمی کشور مورد توجه قرار گرفت و در طراحی جشنواره به کار گرفته شد. افزون بر آن، کلیه نهادهای علمی- پژوهشی حوزوی و دانشگاهی به صورت موثر جهت مشارکت در سیاستگذاری جشنواره فراخوانده شده اند؛ که در مجموع، تلاشی فراگیر و اقدامی جمعــی را برای شناسایی و تقدیر از برگزیدگان علوم انسانی و اسلامی، شکل می دهـد.

جشنواره بنا به تعریف در دو سطح «جوان (زیر 35 سال)» و «بزرگسال» به دریافت، بررسی و انتخاب آثار برگزیده می پردازد، و از حیث قلمرو جغرافیایی دو حوزه داخل و خارج را پوشش می دهد. در حوزه داخل کشور، کلیه آثار تولید شده توسط ایرانیان، فارغ از محل کنونی سکونت و اشتغال، مدنظر است و در حوزه خارج، تولید آثار پژوهشی توسط کسانی که دارای تابعیت ایرانی نیستند، دنبال می شود.

 

موضوع ,جشنواره فارابی,اخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی

هدف کلی جشنواره بین المللی فارابی را می توان تمهید و تقویت زمینه های مساعد، توجه بلیغ به ضرورت تولید دانش درخور نیازهای بومی جامعه پیشرو اسلامی و ایجاد ظرفیت های انگیزشی و حمایتی اقبال به پژوهش و نوآوری در این باره دانست. در همنوایی با این هدف فرجامین دو دسته از اهداف انضمامی و طولی آن نیز قابل اشاره ای گذرایند:

اهداف کلان و دراز مدت

• بسترسازی تولید دانش بومی اسلامی و ایرانی؛

• ایجاد نگرش مثبت به علوم انسانی در کشور و هدایت و ایجاد انگیزه در استعدادهای جوان به این حوزه؛

• آشناسازی و عمق بخشی نگاه به نقش علوم انسانی در حوزه تولید علم و تمدن سازی در جامعه ایران و جهان اسلام؛

• تقویت و توسعه ایده و برنامة بومی سازی علوم انسانی ـ اسلامی در ایران و جهان اسلام؛

• بازنمایی توان علمی ایران و جامعه اسلامی در حوزه علوم انسانی ـ اسلامی؛

• کمک به تبیین اهمیت، کارکرد و نقش مؤثر علوم انسانی در فرایند برنامه ریزی و سیاستگذاری ملی و بین المللی.

 ,جشنواره فارابی,اخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی از آغاز فراخوان آثار پژوهشی ششمین دوره جشنواره بین المللی فارابی خبر داد. دکتر محمدرضا حاتمی که ریاست دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی را نیز به عهده دارد با اعلام این خبر گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور ارتقای جایگاه علوم انسانی و اسلامی و ترغیب و تشویق پژوهشگران این حوزه به انجام تحقیقات بنیادی و کاربردی اصیل منطبق با ملاک های علمی و دانش بومی و همچنین شناسایی، معرفی و تقدیر ازمحققان و دانشمندان برتر حوزه علوم انسانی و اسلامی، ششمین دوره جشنواره بین المللی فارابی را با مشارکت سازمان ها و موسسات علمی داخلی و بین المللی برگزار می کند.

وی افزود: ,جشنواره فارابی,اخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی

وی زمینه سازی و ایجاد فرصت برای ارتقاء، تقویت و توسعه علوم انسانی، کمک به تبیین اهمیت، کارکرد و نقش علوم انسانی در فرآیندهای برنامه ریزی و سیاست گذاری و همچنین آشناسازی و عمق بخشی آگاهی جامعه ایران نسبت به نقش علوم انسانی در حوزه تولید علم، فرهنگ و تمدن سازی را از جمله اهداف برگزاری جشنواره بین المللی فارابی برشمرد و ادامه داد: علاوه بر این جشنواره فارابی معرفی توان علمی ایران و جهان اسلام در حوزه علوم انسانی، شناسایی و معرفی آثار، دیدگاه ها و استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی، تشویق اندیشمندان به منظور خلق دانش بومی در حوزه علوم انسانی در ایران و جهان اسلام، تمهید شرایط مناسب برای تشویق و هدایت استعدادهای جوان به انجام پژوهش های بومی عمیق، بنیادی و کاربردی در حوزه علوم انسانی و کمک به بازاندیشی و بازخوانی میراث فکری و علمی ایران و جهان اسلام در حوزه علوم انسانی را دنبال می کند.

حاتمی ادامه داد: جشنواره بین المللی فارابی دارای دوازده گروه علمی است که تمام حوزه های علوم انسانی و اسلامی را پوشش می دهد.

وی در تشریح پیکره شورای علمی جشنواره بین المللی فارابی نیز بیان کرد: شورای علمی جشنواره فارابی متشکل از 7 یا 9 نفر از اساتید و محققان برجسته حوزه مربوط است که زیر نظر رئیس گروه طی چهار مرحله ارزیابی علمی، به داوری آثار اقدام می کنند.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی همچنین گروه های علمی جشنواره را به شرح زیر نام برد:

1. تاریخ، جغرافیا و باستان شناسی

2.حقوق

3.زبان و ادبیات

4.علوم اجتماعی و علوم ارتباطات

5.علوم اقتصادی، مدیریت و حسابداری

7.علوم سیاسی، روابط بین الملل و مطالعات منطقه ای

8.فقه، اصول، علوم قرآن و حدیث

9.فلسفه، کلام، اخلاق، ادیان و عرفان

10.فناوری اطلاعات، اطلاع رسانی و کتابداری

11.مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره)

12. مطالعات هنر و زیبایی شناسی

به گفته دکتر حاتمی علاقه مندان به شرکت در جشنواره می توانند تا تاریخ 25 اسفند سال جاری با مراجعه به پایگاه اینترنتی جشنواره به نشانی www.farabiaward.ir  نسبت به دریافت و تکمیل کاربرگ های مربوط اقدام و اثر خود را به همراه سایر مدارک به صورت پستی به نشانی دبیرخانه ارسال کنند.

 

 

مریم نایب زاده

بخش دانش و زندگی تبیان

 

منبع : tebyan.net

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :