توییت های ایلان ماسک چقدر در بالا و پایین رفتن دوج کوین تاثیر گذارند؟
شبکه‌های اجتماعی بیشترین تاثیر را روی میم کوین‌ها می‌گذارند. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی تاثیر توییت‌های ایلان ماسک خالق خودروهای خودران تسلا روی قیمت دوج ک

به نظر می‌رسد نفود و تاثیر ایلان ماسک (Elon Musk) به عنوان پدر دوج کوین در تمام طول زندگی این میم کوین مشاهده شود. دوج کوین به عنوان اولین میم کوین بازار روند پرفراز و نشیبی را در بازار و شبکه‌های اجتماعی طی کرده است.

 میم کوین‌ها (Meme Coin) ارزهایی هستند که از یک شوخی کار خود را شروع می‌کنند. درواقع این دسته از ارزها مشکلی را حل نمی‌کنند، راهکاری ارائه نمی‌دهند و هدفی را دنبال نمی‌کنند اما به واسطه توجهاتی که جلب می‌کنند ارزشمند می‌شوند.

شبکه‌های اجتماعی بیشترین تاثیر را روی میم کوین‌ها می‌گذارند. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی تاثیر توییت‌های ایلان ماسک خالق خودروهای خودران تسلا روی قیمت دوج کوین بپردازیم. دوج کوین در حال حاضر با 11،541،938،890 دلار ارزش کل، قدرتمندترین میم کوین موجود در بازار است.

فراز و نشیب دوج کوین در دست هایی بزرگ تر

به نظر می‌رسد دوج کوین (Dogecoin) در مقایسه با شیبا اینو با افت قیمت روبه‌رو شده باشد با این حال این امر چیزی از حمایت و توجه هواداران این ارز کم نکرده است. در حال حاضر تعداد کل هواداران این ارز در شبکه اجتماعی توییتر به بیش از 3 میلیون نفر رسیده است. بزرگترین ارز دیجیتال جهان یعنی بیت کوین با 4.5 میلیون نفر دنبال‌کننده بیشترین تعداد هوادار را تا به امروز داشته است. دوج کوین با بیش از 3 میلیون نفر در رتبه دوم و شیبا اینو (Shiba Inu) که با نام قاتل دوج کوین نیز شناخته می‌شود با 2.7 میلیون نفر در رتبه سوم قرار دارد.

حساب کاربری دوج کوین در توییتر ظرف یکسال 681 درصد افزایش دنبال‌کننده را تجربه کرده است. این ارز در شبکه ردیت (Reddit) نیز 2.3 میلیون نفر دنبال‌کننده دارد. در سال 2021 بیشترین موضوع بحث در ردیت به دوج کوین اختصاص داشت. اما مهم‌ترین حامی دوج کوین ایلان ماسک است. او از سال 2021 با توجه خاصی که به این ارز نشان داد، سرنوشت آن را دستخوش تغییر کرد.

ماسک با انتشار این خبر که دوج کوین برای فروش برخی از محصولات تسلا پذیرفته می‌شود بر تعداد هواداران این ارز افزود.

تازه ترین حرکات ماسک و قیمت دوج کوین

روز دوشنبه مصادف با 3 آپریل 2023 قیمت دوج کوین 30 درصد افزایش داشت. اینبار دلیل این افزایش قیمت انتشار توییت از سمت ایلان ماسک نبود. بلکه مدیر عامل شرکت تسلا تنها با عوض کردن لوگوی موجود در وبسایت تسلا به دوج کوین جان دوباره بخشید. ماسک روز دوشنبه پرنده آبی وبسایت رسمی تسلا را با تصویر سگ نژاد شیبا اینو لوگوی دوج کوین جایگزین کرد.

روز جمعه وکلای توییتر و ماسک دادخواستی را برای لغو جریمه 258 میلیارد دلاری به دادگاه فرستادند. پیرو این جریمه میلیاردر شناخته‌شده، ایلان ماسک، متهم به دستکاری دوج کوین و افزایش 36000 درصدی قیمت این ارز شده بود.

وکلای ماسک در پاسخ به اتهام تاثیر ایلان ماسک بر کریپتو و قیمت دوج کوین، این توییت‌ها را بی‌غرضانه و احمقانه قلمداد کردند.

پس از تغییر لوگوی وبسایت تسلا در توییتر، ماسک یک میم (تصویری که نشان‌دهنده یک موضوع خنده‌دار است) را درمورد تغییر تصویر لوگوی شرکت برای 133.5 میلیون نفر دنبال‌کننده خود توییت کرد. البته تصویر سگ تنها برای برخی از کاربران توییتر نمایش داده شده و عده محدودی نیز متوجه تغییر لوگو در وبسایت تسلا شدند.

موضع گیری ایلان ماسک در مقابل دوج

ماسک از همان روزهای نخستین به دنبال راهکاری برای تبلیغ هرچه بیشتر این ارز بوده است. او به صورت متوالی توییت‌هایی را در مورد دوج منتشر کرد. دوج کوین به عنوان یک شوخی در سال 2013 معرفی شد و با توییت‌های ایلان ماسک نوساناتی را تجربه کرد. براساس سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) دوج کوین در زمان نگارش این مقاله یعنی آپریل 2023 با بیش از 11 میلیارد دلار سرمایه در رتبه 8 ام بازار قرار دارد.

ارزش کل بازار دوج کوین در حال حاضر 11،539،103،944 دلار و حجم معاملات روزانه این ارز 456،695،589 دلار است. این ارز در حال حاضر به قیمت 0.08308 دلار معامله می‌شود.

با وجود دفاعیه وکلای ماسک، به نظر می‌رسد او همواره به دنبال راهکاری برای ترویج و تبلیغ هرچه بیشتر دوج کوین باشد. او که پیش‌تر اعلام کرده بود برخی از محصولات تسلا در مقابل دوج کوین به فروش می‌رسند در ادامه با انتشار توییتی گفت، باید ببینیم این روند چطور پیش می‌رود.

قیمت دوج کوین به دنبال این توییت 20 درصد افزایش قیمت داشت. در ژانویه 2022 نیز زمانی که ماسک اعلام کرد که دوج کوین را به عنوان ارز در شرکت تسلا می‌پذیرد، قیمت این ارز 15 درصد افزایش داشت.

این شرکت محصولات خود را در مقابل بیت کوین به فروش می‌رساند و این‌بار دوج کوین نیز برای خرید محصولات این شرکت مناسب است. ماسک شخصا نیز اعلام کرده است که با خرید ارز دیجیتال دوج کوین این ارز را به عنوان یک دارایی دیجیتال نگهداری می‌کند.

شبکه های اجتماعی سکان دار دوج کوین

 هواداری مردم و سرمایه‌گذاری هرچه بیشتر سرمایه‌دارهای بزرگ روی یک ارز دیجیتال منجر به افزایش قیمت آن ارز می‌شود. در این حالت توجه و استقبال گروهی از ثروتمندان به خودی خود توجه دیگر سرمایه‌گذاران را نیز به خود جلب می‌کند.

 اما در مورد دوج کوین و دیگر میم کوین‌ها این تاثیر محسوس‌تر است. چرا که میم کوین‌هایی مانند دوج کوین در بیشترین حالت یک ارز حمایتی هستند که برای تامین بودجه خیریه‌ها و مراکز نگهداری از حیوانات بی‌سرپناه بودجه جمع‌آوری می‌کنند. این ارزها به خودی خود برای رفع مشکلی در جامعه ارزهای دیجیتال راه‌اندازی نشده‌اند و باز ساز و کارها و مشکلاتی که گریبان شبکه‌هایی مثل اتریوم یا بیت کوین را گرفته است بیگانه هستند. این ارزها در ابتدا با نشاندن لبخند روی لب سرمایه‌گذاران خود را معرفی می‌کنند. در ادامه ورود سرمایه‌گذاری به نام ماسک می‌تواند ورق بازار را به نفع این میم کوین بچرخاند.

آیا باید در دوج کوین سرمایه گذاری کنیم؟

در پاسخ به این سوال در یک کلام باید گفت بله. دلیل این امر نیز تنها التفات بیش اندازه ایلان ماسک به این ارز نیست. هرچند توجه سرمایه‌گذار بزرگی مانند ایلان ماسک مانند یک اهرم فشار مسیر قیمت را برای یک ارز تعیین و به عبارتی بازارسازی می‌کند. اما دلیل اصلی افزایش قیمت این ارز از زمان معرفی است.

دوج کوین یک میم کوین است که شاید در نگاه اول گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری به نظر نرسد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که قیمت دوج کوین بسیار ناچیز است. بنابراین بهتر است بخشی از سبد سرمایه خود به این ارز اختصاص دهید.

به عنوان یک اصل اولیه به یاد داشته باشید که بهتر است تنها به اندازه‌ای در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید که در صورت از دست رفتن تمام یا بخشی از آن خسارت جبران‌ناپذیری را متحمل نشوید. با در نظر گرفتن این اصل کلی بهتر است هرچه سریع‌تر برای سرمایه‌گذاری در بازار دوج کوین وارد عمل شوید.

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :