9 نکته برای تقویت رایتینگ آیلتس
9 نکته برای تقویت رایتینگ آیلتس آزمون آیلتس که این روزها به عنوان معتبرترین آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی شناخته می‌شود، به ارزیابی چهار مهارت زبانی شما می‌پردا

آزمون آیلتس که این روزها به عنوان معتبرترین آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی شناخته می‌شود، به ارزیابی چهار مهارت زبانی شما می‌پردازد: شنیداری، درک متن، نوشتاری و مکالمه. در آزمون آیلتس هر یک از چهار مهارت‌تان بین بازه 0 تا 9 ارزشیابی می‌شوند.

نظرسنجی‌های مختلفی برای انتخاب سخت‌ترین بخش آزمون آیلتس انجام شده است. داوطلبان بر اساس نقاط ضعف و قوت خود، پاسخ‌های متفاوتی را به این سوال داده‌اند. با این حال یکی از پرتکرارترین پاسخ‌ها، بخش رایتینگ بوده است!


اکنون رایتینگ آیلتس به عنوان یکی از سخت‌ترین مهارت‌های زبانی در آزمون آیلتس شناخته می‌شود و به دغدغه بسیاری از داوطلبان تبدیل شده است. با این وجود نگران نباشید! راه‌های بسیاری وجود دارد که به شما در بهبود نمره رایتینگ‌تان کمک می‌کند. در ادامه شما را با 9 نکته برای تقویت رایتینگ آیلتس آشنا می‌کنیم.

با رایتینگ آیلتس بیشتر آشنا شوید!

دشواری بخش نوشتاری آزمون آیلتس، کسب نمره بالا در این بخش را به یک چالش تبدیل کرده است. مهم‌ترین عاملی که به شما در رسیدن به نمره بالاتر کمک می‌کند، شناخت دقیق آزمون است. هر چه آزمون را بیشتر و دقیق‌تر بشناسید، عملکرد بهتری خواهید داشت.

رایتینگ شما در آزمون آیلتس توسط دو ممتحن تصحیح می‌شود تا دقیق‌ترین نمره به شما تعلق بگیرد. عوامل مختلفی در تعیین نمره نهایی رایتینگ‌تان موثر است اما چهار عامل بیشترین تاثیر را روی آن خواهند داشت:

 • پاسخ شما: این که چه اندازه به سوال پاسخ داده‌اید. آیا پاسخ شما کامل است و آیا توانسته‌اید از پاسخ خود دفاع و پشتیبانی درست داشته باشید؟
 • انسجام متن: آیا توانسته‌اید بین ایده‌های خود پیوند ایجاد کنید و انسجامی در متن‌تان ایجاد کنید؟
 • منابع واژگانی: آیا از طیف وسیعی از واژگان استفاده کرده‌اید؟ از واژگان متنوع در جای درست استفاده کرده‌اید؟ چه اندازه در متن خود لغات را تکرار کرده‌اید؟
 • محدوده دستوری و لغت: آیا ساختارهای گرامری در متن‌تان دقیق و صحیح به‌کار برده شده‌اند؟

توجه داشته باشید که هر یک از این عوامل به یک اندازه حائز اهمیت است. به همین علت توجه به هر چهار مورد در نوشتن متن رایتینگ آیلتس، اهمیت بالایی دارد.

نمره بالاتری در رایتینگ کسب کنید

با توجه به چهار عاملی که پیش‌تر گفتیم و برخی از رایج‌ترین اشتباهات رایتینگ آیلتس، ده عامل برای کسب نمره بالاتر را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم.

استراتژی موفقیت و کسب نمره بالا در بخش نوشتاری آزمون آیلتس

برای زمان خود برنامه‌ریزی کنید

رایتینگ آیلتس شامل دو تسک است و در مجموع 60 دقیقه زمان می‌برد. برنامه‌ریزی کنید که 20 دقیقه برای تسک اول و 40 دقیقه باقی‌مانده را به تسک دوم اختصاص دهید. یک طرح نمونه برای تنظیم زمان شما در رایتینگ آیلتس به شرح زیر است:

 • 5 الی 10 دقیقه سوالات را بخوانید، ایده‌های خود را جمع‌آوری کنید و برای پاسخ‌تان برنامه‌ریزی کنید.
 • 15 الی 20 دقیقه برای نوشتن اولین پیش‌نویس خود اختصاص دهید.
 • 10 دقیقه فرصت دارید تا به تصحیح و ویرایش مقاله خود بپردازید.

سوال را به خوبی بخوانید

بسیاری از داوطلبان مشتاقند که مستقیما شروع به نوشتن کنند. مطمئن باشید که برای خواندن دقیق سوال رایتینگ وقت گذاشته‌اید. اگر سوال را اشتباه متوجه شوید، این احتمال وجود دارد که مقاله‌ای اشتباه بنویسید که در نهایت منجر به کاهش نمره شما شود!

موارد مهم را برجسته کنید

نکات و مسائل مختلفی وجود خواهد داشت که باید به آن توجه کنید. پرداختن به هر موضوع به صورت جداگانه کلیدی برای دستیابی به نمره بالاتر در مقاله است. توجه کنید که در حین آزمون آیلتس به علت استرس بالا ممکن است برخی از نکات مهم را فراموش کنید! به همین علت حتما آن‌ها را برجسته کنید.


فراموش نکنید که پس از مشخص کردن موضوعات کلیدی باید رابطه و پیوندی بین آن‌ها برقرار کنید.

برجسته‌کردن نکات مهم در جلسه آزمون آیلتس

پاسخ کلی خود را مشخص کنید

هنگامی که اولین پیش‌نویس خود را می‌نویسید، «طرح نقشه» متن خود را ایجاد کرده‌اید. به عنوان یک قاعده کلی، مقاله شما باید دارای موارد زیر باشد:

مقدمه‌ای که بیان می‌کند درباره چه چیزی صحبت می‌کنید.

پاراگراف‌های بدنه که هر کدام به یک موضوع یا ایده می‌پردازند.

نتیجه‌گیری که خلاصه‌ای است از آنچه در متن مورد بحث قرار گرفته است.

ایده‌های خود را گسترش دهید

در مورد هر نکته یا ایده‌ای که می‌خواهید در هر پاراگراف گنجانده شود، یادداشت‌هایی بنویسید. پس از نوشتن اولین پیش‌نویس، آن را بخوانید. مطمئن شوید که هیچ ایده‌ای را فراموش نکرده‌اید! علاوه بر نوشتن ایده‌ها باید نکات مدنظر خود را در بین ایده‌ها بگنجانید.

ایده‌های خود را به هم پیوند دهید

اتصال ایده‌ها به صورت واضح و صحیح برای دستیابی به نمره بالا بسیار مهم است. سعی کنید از طیف وسیعی از کلمات پیونددهنده برای خواندن مقاله خود استفاده کنید. برای عبارات متصل‌کننده می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:

ایده‌های مرتبط را فهرست کنید: Firstly, Secondly, Thirdly

اطلاعات بیشتری ارائه دهید: Also, Furthermore

ایده‌ها را مقایسه کنید: On the other hand, Alternatively, However


توجه داشته باشید که از عبارات اتصال‌دهنده در مکان مناسب استفاده کنید. استفاده نابه‌جا از این عبارات، نمره شما را پایین می‌آورند. به همین علت برای پیوند و اتصال بین عبارات تلاش بیهوده نکنید!

تصحیح رایتینگ آیلتس برای کسب نمره بالا در این آزمون

اولین پیش‌نویس خود را بنویسید

اکنون که برای مقاله خود برنامه‌ریزی کرده‌اید، باید اولین پیش‌نویس خود را بنویسید. طرح نقشه‌ای را که ایجاد کرده بودید، دنبال کنید و یادداشت‌ها و ایده‌های خود را بسط دهید. نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • از زبان غیررسمی خودداری کنید مگر این که مناسب باشد.
 • تا حد امکان از اشتباهات املایی و گرامری خودداری کنید.
 • از ترکیبی از ساختارهای جمله مانند جملات ساده، جملات پیچیده و جملات مرکب استفاده کنید.

مقاله خود را تصحیح کنید

پس از اتمام اولین پیش‌نویس، باید آن را اصلاح کنید! نوشته خود را از ابتدا تا انتها بخوانید. هر کجای مقاله را که نیاز به رفع اشکال دارد علامت بزنید تا آن را اصلاح کنید. جملاتی را که ایراد دارند با دقت بررسی کنید. برخی از ایرادات رایج در مقاله‌ها عبارتند از:

 • جملات بلند است. بهتر است جملات بلند را به چند جمله کوتاه تقسیم کنید.
 • از علائم نگارشی مختلف در زمان درست استفاده نکرده باشید.
 • در هر پاراگراف بیش از یک ایده اصلی وجود دارد! جملات نامرتبط در هر پاراگراف را به جای درست خود در پاراگرافی دیگر منتقل کنید.

تصحیح نهایی را انجام دهید

مقاله خود را دوباره تصحیح کنید! پیش از به پایان رساندن رایتینگ آیلتس مطمئن شوید که متن شما دارای نکات زیر است:

 • تمام نکاتی را که در مرحله سه برجسته کرده‌اید، شامل می‌شود.
 • بر اساس طرح کلی در مرحله چهارم پیش می‌رود.
 • از کلمات ارتباط‌دهنده خوبی مانند مرحله شش استفاده شده است.
 • هرگونه خطا یا ایراد ذکرشده در مرحله هشت برطرف شده است.

دبستان ترجمیک؛ برگزارکننده دوره‌های آیلتس آنلاین

با توجه به افزایش اهمیت آزمون آیلتس در سطح جهان، موسسات زیادی با هدف آمادگی آزمون آیلتس اقدام به فعالیت کردند. دبستان ترجمیک یکی از این موسسات است که به برگزاری دوره آیلتس آنلاین می‌پردازد. دبستان ترجمیک دوره‌های خود را در سه سطح ارائه می‌دهد:

 • مبتدی یا fundamental
 • متوسط یا pre-IELSTS
 • پیشرفته یا IELTS

برای یافتن دوره مناسب با سطح خود، توسط دبستان ترجمیک تعیین سطح آیلتس می‌شوید. نتیجه تعیین سطح شما ظرف یک روز اعلام می‌گردد و می‌توانید اقدام به ثبتنام کنید. علاوه بر دوره‌های جامع آیلتس، دوره‌های تک‌مهارتی نیز در این موسسه ارائه می‌شوند. این دوره‌ها شامل کارگاه Listening, Speaking, Reading و Writing می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر با پشتیباتی دبستان ترجمیک به شماره 02167235000 در ارتباط باشید.

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :