گوشی علت الگوی خواب نامنظم شما نیست
گروهی از دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، سه قبیله ی به دور از تمدن را مورد مطالعه قرار داده تا الگوی خواب آنها را بررسی و با انسان مدرن مقایسه کنند.

آکاایران: گوشی علت الگوی خواب نامنظم شما نیست

آکاایران گروهی از دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، سه قبیله ی به دور از تمدن را مورد مطالعه قرار داده تا الگوی خواب آنها را بررسی و با انسان مدرن مقایسه کنند.

به گزارش آکاایران

این تیم پی برد که افراد این قبیله‎ها به طور میانگین ۶٫۵ ساعت می خوابند.

اغلب گفته می شود که تکنولوژی و تجهیزات الکترونیکی مثل گوشی های هوشمند و تلویزیون در خواب ما تاثیر منفی می گذارند و باعث می شوند که ما در مقایسه با اجدادمان الگوی خواب بدتر و نامنظم تری داشته باشیم. اما تحقیقی که اخیرا انجام شده خلاف این موضوع را ثابت می کند. این تحقیق نشان می دهد قبیله هایی که در روستاهای آفریقا و آمریکای جنوبی زندگی می کنند و سبک زندگی شان شبیه به اجداد ما قبل از انقلاب صنعتی است، بسیار شبیه به ما انسان های مدرن امروزی می خوابند.

تیمی از دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس، سه قبیله را که هنوز به سبک دوره ی میان سنگی زندگی می کنند، مورد مطالعه قرار داده تا الگوی خواب آنها را بررسی کنند و درک دقیقی از نحوه ی استراحت آنها به دست آورند. آنها مدتی را با قبیله هایی از تانزانیایی شمالی، صحرای کالاهاری و بولیوی گذراندند. هر سه ی این قبیله ها از طریق شکار و اندکی باغبانی امرار معاش می کنند.

این تیم موفق شد رضایت ۹۴ نفر را جلب کند تا دستگاه هایی را برای اندازه گیری حرکات آنها و گشاد شدن رگ ها در سطح پوست شان، به خود وصل کنند. اندازه گیری مورد دوم مفید است زیرا رگ های خونی هنگامی که از خواب بیدار می شویم منقبض می شوند تا خون را به سمت مغز هدایت کنند. این تیم همچنین دما و میزان رطوبت را در محیط هایی که آنها می خوابیدند اندازه گیری کرد.

پس از ۱۱۶۵ روز جمع آوری داده، این تیم پی برد که شرکت کنندگان بین ۵٫۷ تا ۷٫۱ ساعت در روز و به طور میانگین ۶٫۵ ساعت می خوابند. محققان می گویند این میزان خواب (۶٫۵ ساعت) درواقع حداقل طیف خواب در دنیای مدرن محسوب می شود. میزان خواب متوسط در زندگی صنعتی و شهری ۷٫۵ ساعت است.

نکته ی جالبی که این محققان به آن پی بردند این است که شرکت کنندگان به ندرت خواب کوتاه در طول روز داشتند و در واقع، پس از غروب کامل خورشید به طور میانگین ۳٫۳ ساعت بیدار می ماندند. این یافته، با این فرضیه که اجداد ما بلافاصله پس از غروب به خواب می رفتند، تضاد دارد. به این ترتیب، الگوی خواب آنها به الگوی خواب زندگی شهری شباهت دارد.

البته تفاوت هایی هم وجود داشت. به عنوان مثال، این شرکت کنندگان در طول زمستان یک ساعت بیشتر می خوابیدند، در حالی که در این فصل، میزان خواب انسان مدرن ۲۰ دقیقه افزایش می یابد. علاوه براین، آنها به ندرت دچار عارضه ی بی خوابی می شدند. یافته های این مطالعه نشان می دهد که نباید علت مشکلات بی خوابی  را در گوشی هوشمند، تبلت یا  لپ‎تاپ بجوییم.

منبع: The Gaurdian

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :