آکاایران: فکر بازگشت به مدرسه ابتدایی، برای عده ای همراه با مرور خاطرات رفتن به زمینهای بازی در تعطیلات آخر هفته با خانواده تداعی می شود. اما طبق مطالعات اخیر که در ژورنال PEDIATRICS منتشر شد، والدین  ممکن است میزان صدماتی که از طریق تاب و سایر وسایل بازی ( مانند jungle gym ) در کمین باشد را ندانند. ساختار جدید تحقیقات انجام شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC) نشان می دهد صدمات در زمین های بازی رو به افزایش است و دستگاههایی مثل مانکی بار و تاب ها بیشترین تعداد کودک را راهی بیمارستان کرده اند.

آکاایران: CDC خبر داد؛ ضربه مغزی کودکان در زمین بازی رو به افزایش است.

برای این مطالعه ، CDC از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۳ بر روی کودکان ۱۴ساله و کوچکتر که به دلیل صدمات زمین های بازی به بیمارستان منتقل شدند، اطلاعاتی را جمع آوری کرد. آنها دریافتند بطور میانگین ۲۱۰۰۰ کودک دچار آسیب های ضربه مغزی (TBI) شدند. این در حالی است که اکثر صدماتی که این مرکز دنبال می کرد غیرکشنده بوده و ۳% کودکان آسیب دیده یا بستری می شدند و یا از بخش ER (قسمت اورژانس) به مراقبتهای ویژه یا مرکز مراقبتهای بیشتر انتقال می یافتند.

محققان دریافتند تعداد کودکان فرستاده شده به ER برحسب آسیب TBI بیش از دوبرابر در سالهای مابین ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ می باشد. آنها این روند را بررسی کردند و دریافتند در سال ۲۰۰۵، حدود ۲۳ از ۱۰۰۰۰۰ کودک آسیبهای TBI را در زمین های بازی تجربه کرده اند.  در سال ۲۰۱۳ این تعداد به ۳۰۰۰۰ نفر رسید.

آیا تجهیزات زمین های بازی سبب این صدمات می شوند؟ طبق یافته ها، مانکی بار و تاب ها بیشترین صدمات را بوجود آورده اند. اما محققان معتقدند به سختی می توان گفت اگر این رشد بصورت نمایی در حال افزایش است فقط به این خاطر بوده که کودکان متحمل آسیبهای بیشتری شده اند و یا والدین هنگام آسیبهای وارده فورا متوجه شده و کودکان خود را به بخش ER می آورند، می تواند این مشکل مسبب های دیگری نیز داشته باشد.

اکثر صدمات از جمله TBI تهدیدی برای زندگی نیستند، حتی مصدومیت خفیف نیز می تواند کودک را با اثرات مادام العمر تنها بگذارد.  مغز از بافت نرم تشکیل شده است که توسط مایع نخاعی و پوشش سخت جمجمه محافظت می شود. وقتی کودک از وسیله بازی مانکی بار یا از تاب در جهت نادرست و حین پرش می افتد،  مغز در جهت مخالف از دیواره داخلی جمجمه ضربه می بیند و سبب می شود عصبهای داخلی آسیب ببینند. به گفته کلینیک مایو، نشانه های ضربه مغزی در کودک بسیار ظریف است و ممکن است آشکار نشود و می تواند تا چندروز، هفته یا بیشتر بطول بیانجامد.

نشانه های ضربه مغزی معمولا سبب سردرد، فشار در ناحیه سر، از دست دادن هوشیاری، گیج شدن، سرگیجه، فراموشی، صدای زنگ در گوش، تهوع، لکنت زبان، تاخیر در واکنش و خستگی می باشد. نشانه های تاخیری می تواند به صورت عدم تمرکز و مشکل حافظه، کج خلقی، حساسیت به نور و صدا، مشکل در خواب و افسردگی ظاهر شود.

در سراسر کشور نیم میلیون کودک هرساله به دلیل TBI به بخش ER فرستاده می شوند. ویل کورنل از کلینیک آسیب مغزی و ضربه مغزی دانشگاه پزشکی هشدار داد تشخیص آسیبهای مغزی در کودکان بسیار پیچیده تر از تشخیص در بزرگسالان می باشد زیرا کودک ممکن است نتواند با نشانه ها ارتباط موثری داشته باشد. با این حال یافته های جدید CDC نشان می دهد آگاهی از ضربه مغزی والدین را مجبور می کند هنگام آسیب یا ضربه خوردن کودکان بیشتر مراقب و فعال باشند.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :