آکاایران: قابلیت تشخیص چهره‌ی کاربر به ویندوز 10 اضافه می‌شود.

قابلیت تشخیص چهره‌ی کاربر به ویندوز 10 اضافه می‌شود.

آکاایران: قابلیت تشخیص چهره ی کاربر به ویندوز 10 اضافه می شود

قابلیت تشخیص چهره‌ی کاربر به ویندوز 10 اضافه می‌شود.

اختصاصی بیست ستون:

مدت‌هاست که در دستگاه‌های هوشمند گوناگون و حتی سایر دستگاه‌های غیرهوشمند و الکترونیکی از رمز عبور، پین کد و ... به‌منظور جلوگیری از دسترسی سایر افراد به تنظیمات و یا محتوای دستگاه استفاده می‌شود. کامپیوترها، لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های موبایل هم هیچ‌گاه از این موضوع مستثنا نبودند.

به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید برای ورود به حساب کاربری سیستم عامل ویندوز لپ‌تاپ خود رمز عبوری تعیین کنید و یا برای گوشی‌های هوشمند خود از رمز عبورهای "الگویی" یا اصطلاحا "Pattern" استفاده کنید. امروزه استفاده از رمز عبور در فضای مجازی اینترنت هم از اهمیت بالایی برخوردار است. شما هم‌اکنون به منظور دستیابی به اطلاعات حساب کاربری خود در هر نوع سایت خدماتی، تفریحی و ... نیازمند وارد کرد رمز عبور خود هستید. دراین‌بین مشکلات خاصی هم وجود دارند که می‌توانند به شیوه‌های گوناگون منجر به سوءاستفاده‌ی افراد سودجو و دسترسی آن‌ها به اطلاعات شخصی شما گردد، بنابراین مایکروسافت قصد دارد ضمن ارائه‌ی نسخه‌ی جدید سیستم عامل ویندوز خود به این مسئله توجه خاصی داشته و معضل مربوط به سوءاستفاده‌ی سایر افراد از حساب‌های کاربری مشتریان خویش در ویندوز 10 را برطرف سازد؛ اما راه حل پیشنهادی مایکروسافت به منظور مقابله با این معضل چیست؟

مایکروسافت به منظور مقابله با این مشکل و ایجاد بستری حرفه‌ای‌تر و جایگزین با رمزهای عبور عددی و نمادین در ویندوز 10 از قابلیتی با نام اختصاصی "Hello" استفاده می‌کند. آقای جو بلفور (Joe Belifore) نائب رئیس تیم مهندسین سیستم عامل کمپانی مایکروسافت به تازگی در پستی رسمی اعلام کرده که سیستم عامل ویندوز 10 مایکروسافت به یک سیستم احراز هویت بیومتریک با نا "Hello" تجهیز می‌‎شود که با توجه به شرایط خاصی می‌تواند در کامپیوترها، لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها و ویندوزفون‌ها مورداستفاده قرار بگیرد.

قابلیت "Hello" مایکروسافت در نسخه‌ی جدید سیستم عامل ویندوز این شرکت مبتنی بر تکنولوژی‌های تشخیص چهره، عنبیه‌ی چشم و تشخیص اثر انگشت وی به شیوه‌ای حرفه‌ای، دقیق و ادغام‌سازی شده خواهد بود؛ بنابراین دستگاه‌های ویندوزی که به سیستم عامل ویندوز 10 مجهز شوند به منظور ورود به حساب کاربری اصلی صاحب دستگاه نیازمند تایید هویت فرد خواهند بود. فرآیند تایید هویت از طریق قرار دادن انگشت شما بر روی سنسور تشخیص اثر انگشت دستگاه و یا نگاه کردن مستقیم به سنسور دوربین آن امکان‌پذیر خواهد بود.

ضریب خطا در قابلیت جدید "Hello" ویندوز 10 مایکروسافت به خصوص در شرایط تشخیص چهره‌ی کاربر فوق‌العاده پایین است. این موضوع به دلیل مستلزم بودن مجموعه به سنسور دوربین و تکنولوژی اختصاصی RealSense 3D کمپانی اینتل خواهد بود؛ بنابراین تنها دستگاه‌های هوشمندی که به سنسور دوربین پیشرفته‌ی RealSense 3D کمپانی اینتل مجهز شوند، قابلیت استفاده از سیستم تشخیص هویت "Hello" مایکروسافت را خواهند داشت. شایان ذکر است که سنسور دوربین و تکنولوژی RealSense 3D کمپانی اینتل هم‌اکنون یکی از قوی‌ترین سیستم‌های تشخیص اثر انگشت و اسکن چهره‌ به شمار می‌رود.

تمامی اطلاعات بیومتریک دریافتی به طور دقیق، غیر همگام و فوق‌العاده امنی رمزگذاری خواهند شد. ضریب امنیت این سیستم تشخصی هویت به قدری بالاست که مایکروسافت مدعی شده این تکنولوژی بهترین سیستم تشخیص هویت موجود به منظور استفاده در دستگاه‌های هوشمند مراکز با سطح بالای امنیتی نظیر مراکز دولتی، مالی، درمانی و ... خواهد بود؛ بنابراین مایکروسافت قصد دارد با ارائه‌ی سیستم جدید خود پایانی برای رمزهای عبور عددی و الگوها و... ایجاد کند و فرآیند دسترسی افراد به حساب‌های کاربری خویش را از طریق انتقال داده‌های بیومتریک میسر سازد.

بااین‌وجود به نظر می‌رسد که هنوز سیستم تشخیص هویت "Hello" کمپانی مایکروسافت به طور قطعی و تمام و کمال تکمیل نشده باشد. بنا به اطلاعات به‌دست‌آمده مایکروسافت هم‌اکنون و همچنین در مراحل ابتدایی ارائه‌ی این قابلیت، از رمزهای عبور "پین کدی " یا "PIN" به عنوان رمز عبور پشتیبان مجموعه استفاده خواهد کرد؛ بنابراین درصورتی‌که هر نوع مشکلی در سیستم تشخیص هویت بیومتریک "Hello" ایجاد گردد، کاربر می‌تواند با وارد کردن "PIN" اختصاصی تعیین شده مجددا وارد حساب کاربری خویش گردد. بدون تردید در مراحل ابتدایی ارائه‌ی این قابلیت در ویندوز 10 با مشکلات، باگ‌ها و ... متنوعی مواجه خواهیم شد، اما جایگزین شدن این سیستم به جای رمز عبور در آینده‌ی نه چندان دور واقعتی بلامنازع به شمار می‌رود.

.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :