سیاره مشتری، اقیانوس الماس - آکا
تحقیقات جدید اخترشناسان نشان می دهد که دو سیاره ی مشتری و کیوان اقیانوس الماس هستند،

آکاایران: سیاره مشتری، اقیانوس الماس

  • فیسبوک
  • توییتر
  • گوگل
  • پینترست
  • تلگرام

آکاایران: سیاره مشتری، اقیانوس الماس

تحقیقات جدید اخترشناسان نشان می دهد که دو سیاره ی مشتری و کیوان اقیانوس الماس هستند.

محاسبات اخترشناسان نشان می دهد شرایط جوی و اقلیمی در مشتری و کیوان، دو سیاره منظومه شمسی، به گونه ای است که باران الماس در این دو سیاره می بارد و ممکن است در آنها اقیانوس هایی از الماس وجود داشته باشد. رعدوبرق ها و توفان های شدید در جو این دو سیاره باعث تولید ذرات کربن به شکل دوده می شود و زمانی که این ذرات در جو پایین می آیند بر اثر فشار تبدیل به گرافیت می شوند. گرافیت همانطور که در جو سقوط می کند بر اثر فشار و حرارت بیشتر تبدیل به الماس جامد می شود.

کوین بینز، سیاره شناس دانشگاه ویسکانسین-مدیسون می گوید: سالانه هزاران تن الماس تولید می شود و من تخمین می زنم لایه ای به ضخامت 30 هزار کیلومتر که حاوی حدود ده میلیون تن الماس است شکل می گیرد.

محاسبات اختر فیزیک دانان نشان می دهد شرایط در مشتری و کیوان به گونه ای است که امکان تولید اقیانوس هایی دائمی الماس مذاب در آنها وجود دارد.

پیش از دانشمندان می دانستند که به احتمال زیاد در اورانوس و نپتون الماس وجود دارد اما این برای اولین بار است که آن ها این امر را در مشتری و کیوان محتمل دانسته اند. البته شرایط در اورانوس و نپتون متفاوت است زیرا این دو سیاره بسیار خنکتر هستند و دمای آنها هیچگاه به 8000 درجه کلوین (7727 درجه سانتی گراد) نمی رسد بنابراین الماس در این دو سیاره به احتمال زیاد هیچوقت ذوب نمی شود.

پروفسور پیتر رید، استاد دانشگاه آکسفور معتقد است اینکه کربن به شکل الماس در مشتری و کیوان وجود داشته باشد پذیرفتنی است اما بعید است این الماس به شکلی باشد که روی زمین وجود دارد و به جای قطعات الماس به احتمال زیاد ابرهایی از الماس فشرده وجود خواهد داشت.

اگر هم الماس به شکلی که در کره زمین وجود دارد در آنجا وجود داشته باشد دسترسی به آن بسیار سخت است؛ دما بسیار بالاست و فشار یک میلیون برابر کره زمین است.

مثلی است که می گوید الماس، بهترین دوست زنان است اما به گفته پروفسور رید “راه های آسانتر و البته ارزانتری” برای رسیدن به الماس وجود دارد تا سفر به سیاره هایی دوردست در سفینه هایی زره پوش!

/ ایسنا

.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :