آکاایران: ساخت “نانوفیلم اکسید روی” در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد
2 سال پیش
نظر بدهید
توسط زینب دبیری

آکاایران: ساخت “نانوفیلم اکسید روی” در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد – پایگاه خبری

نوشته شده توسط زینب دبیری

پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، به منظور ایجاد فیلم های نانوساختار از روشی استفاده کرده اند که در زمان اندک و در دمای محیط قادر به تولید این فیلم هاست.
در این تحقیقات اثر ضخامت بر خواص الکترونیکی و نوری این فیلم ها مورد بررسی قرار گرفته است.
به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، محمدتقی حسین نژاد محقق و دانشجوی دکترای این واحد دانشگاهی در این زمینه، گفت: در ده های گذشته نانو ساختارها و لایه های نازک اکسید روی به دلیل ویژگی های مناسب توجه زیادی را به خود معطوف کرده اند، اکسید روی یک گزینه مطلوب برای دستگاه های نوری با طول موج کوتاه است. همچنین ساختارهای مبتنی بر اکسید روی در حوزه های مختلف همانند آشکارسازهای UV، حسگرها، فیلترها و سلول های خورشیدی نیز به کار می روند.
وی با بیان اینکه انواع زیادی از روش ها برای ساخت فیلم های نازک اکسید روی استفاده شده است، افزود: این روش ها شامل رسوب لیزر پالسی، رسوب لیزر اتمی، رسوب بخار شیمیایی و سل – ژل است.
حسین نژاد ادامه داد: این پژوهش ها به منظور بررسی اثر روش ساخت و عوامل دخیل در آن بر خواص ساختاری، ظاهری، نوری و الکتریکی فیلم های نازک اکسید روی انجام شده است. در این تحقیق، تلاش شده تا تولید فیلم نازک اکسید روی در دمای محیط، با استفاده از دستگاه پلاسمای کانونی (Plasma Focus) مورد ارزیابی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه استفاده از دستگاه پلاسمای کانونی (PF) به منظور رشد لایه های نازک روشی است که به تازگی مورد توجه محققان قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: این روش بر اساس کندوپاش نانوذرات روی (Zn) و برهمکنش های شیمیایی آنها با یون های اکسیژن حاصل از فروپاشی پلاسمای داغ اکسیژن است که در دستگاه پلاسمای کانونی تولید می شود.
وی با اشاره به مزایای این روش، در مورد آنها گفن: یکی از ویژگی های منحصر به فرد رشد لایه های نازک با استفاده از دستگاه پلاسمای کانونی، عدم نیاز به گرم کننده به منظور گرم کردن زیرلایه است. علاوه براینکه رشد لایه با ضخامت دلخواه و چسبندگی قابل توجه در زمان اندک، از دیگر مزایای این روش محسوب می شود. در بسیاری از روش های دیگر لایه نشانی، این امر جزو مشکلات فرایند رشد لایه محسوب می شود.
وی تصریح کرد: در این تحقیق لایه های اکسید روی با ضخامت های مختلف رشد داده شده و اثر تغییرات ضخامت بر خواص ساختاری، ظاهری، نوری و الکتریکی این لایه ها بررسی شده است، خواص ذکر شده به کمک روش های XRD، SEM و AFM مورد ارزیابی قرار گرفته است.
وی گفت: نتایج این تحقیقات نشان داده که با استفاده از این روش می توان لایه های نازک اکسید روی را با ضخامت دلخواه روی سطح رشد داد، چسبندگی بسیار بالای لایه ها به علت انرژی بسیار بالای یون ها در حین فرایند لایه نشانی رخ داده است. همچنین با تغییر در تعداد شات ها، خواص لایه ها متفاوت می شود،این در حالی است که آزمون های مرتبط با خواص نوری و الکتریکی لایه نشان می دهد که با افزایش تعداد شات ها، رسانندگی الکتریکی و پهنای انرژی دستخوش تغییرات چشمگیری می شوند.
حسین نژاد اظهارداشت:از آنجا که در این روش ذرات یونی و اتمی با انژی بسیار بالایی با سطح زیرلایه برخورد می کنند، می توان از آن برای برخی محصولات میکروالکترونیک که نیازمند کاشت یون با انرژی و عمق نفوذ بالایی هستند استفاده کرد، علاوه براینکه این روش به دلیل کندوپاش با حجم زیاد و زمان بسیار اندک می تواند به منظور رشد لایه های ضخیم نیز به کار رود.

UV آشکارساز دانشگاه آزاد اسلامی نانو فیلم اکسید واحد علوم و تحقیقات
.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :