ساخت تجهیزات الکترونیکی پیشرفته از برگ های پاییزی -آکا
نمونه رزومه کاری,سوالات مصاحبه استخدامی,اخبار روز اخبار,اخبار علمی,اخبار آموزشی,رزومه کاری,فرم رزومه اخبار علمی جدید,اخبار علمی روز
آکاایران: مجموعه: اخبار علمی و آموزشی
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 08 شهریور 1396 14:17

آکاایران: ساخت تجهیزات الکترونیکی پیشرفته از برگ های پاییزی

محققان دانشگاه فنی کیلو در چین، راهکار جدیدی را یافتند که از برگ های خشک شده نوعی درخت، مدارهای الکترونیکی پیشرفته بسازند. 

به گزارش  ایرنا از ساینس، در شمال کشور چین، کنار اغلب جاده ها با درختان پالونیا پوشیده شده است و در پاییز حجم زیادی از برگ این درختان به زمین می افتد. این برگ ها در فصل سرما سوزانده می شوند و موجب تشدید مشکل آلودگی هوای این کشور می شوند. اما اکنون محققان می توانند این برگ های خشک را به نوعی کربن متخلخل تبدیل کنند که در ساخت تجهیزات الکترونیکی کاربرد دارد.

 

محققان برای تبدیل برگ های خشک به یک ماده فعال در مدارات الکترونیکی از یک فرآیند ساده استفاده می کنند که در آن ابتدا برگ ها پودر شده و تا 220 درجه سانتیگراد گرما داده می شوند. در نتیجه پودری به دست می آید که از میکروکره های کربنی تشکیل شده است. سپس این پودر با استفاده از ترکیب هیدروکسید پتاسیم فرآوری و گرم می شود و در مراحل مختلف فرآیند دمای آن از 450 درجه به 800 درجه سانتیگراد می رسد.

 

در جریان این فرآیند سطح کربن متخلخل می شود و محصول نهایی پودری سیاه رنگ از جنس کربن است که به دلیل وجود سوراخ های متعدد روی دانه های آن، سطح بسیار وسیعی را در اختیار می گذارد و ویژگی های الکتریکی فوق العاده ای دارد.

 

این ماده امکان ساخت خازن هایی با ظرفیت بسیار بالا را فراهم می کند. در واقع این ماده نوعی ابرخازن با ظرفیتی حدود سه برابر ابرخازن های ساخته شده از جنس گرافین است. ظرفیت ابرخازن ها به طور معمول بین 10 تا 100 برابر خازن های عادی است.

 

هدف اصلی محققان از انجام این تحقیقات یافتن راه های نوین برای تبدیل ضایعات زیستی به کربن و استفاده از آن در صنایع است. پیش از این محققان توانسته اند ضایعات سیب زمینی، ساقه ذرت، چوب کاج، ساقه برنج و سایر ضایعات حاصل از محصولات کشاورزی را به الکترودهای کربنی تبدیل کنند.

 

در حال حاضر محققان در تلاش هستند تا با اصلاح فرآیند تولید کربن متخلخل، ویژگی های الکترونیکی آن را بهبود بخشند.

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Renewable and Sustainable Energy منتشر شده است. 

 

 

.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :