قیمت لوله مانیسمان در صورت تولید داخل شکسته خواهد شد
به علت دشواری فرآیند ساخت لوله مانیسمان عمده لوله‌های موجود در بازار وارداتی هستند که با توجه به نوسان قیمت دلار و تحریم‌ها قیمت لوله مانیسمان دچار نوسانات شدید

از لوله برای انتقال سیالات از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر استفاده می‌شود. لوله‌ها به طور کلی به دو دسته لوله فلزی و لوله غیرفلزی تقسیم می‌شوند. یکی از زیرمجموعه‌های لوله‌های فلزی مربوط به لوله‌های فلزی کربن استیل است که با روش مانیسمان ساخته می‌شود و جزو پرکاربردترین لوله‌های فلزی در صنعت است.

به علت دشواری فرآیند ساخت لوله مانیسمان عمده لوله‌های موجود در بازار وارداتی هستند که با توجه به نوسان قیمت دلار و تحریم‌ها قیمت لوله مانیسمان دچار نوسانات شدید است. حال با میدان دادن به تولید داخل می‌توان این قیمت‌ها را ثابت نگه داشت.

لوله مانیسمان چیست؟

لوله‌های فلزی کربن استیل با توجه به روش و فرآیند ساخت به دو لوله مانیسمان و لوله درزدار تقسیم بندی می‌شوند. لوله مانیسمان را از شمش‌های توپر فولادی می‌سازند به صورتی که با عبور سمبه از داخل شمش‌های توپر فولادی به شکل لوله در می‌آیند که با توجه به ادامه فرآیند و غلطک، ضخامت و طول لوله را به اندازه‌های استاندارد تولید می‌کنند. اولین بار یک شرکت آلمانی به نام مانیسمان این روش را انجام داد که به افتخار این مهندس آلمانی نام مانیسمان را بر این لوله‌های فلزی گذاشتند.

نام دیگر لوله‌های مانیسمان را می‌توان لوله بدون درز گذاشت زیرا در طول لوله مانیسمان هیچ گونه درزجوشی مشاهده نمی‌شود و یکی از نقاط قوت این لوله همان نداشتن درزجوش در راستای لوله است. در مقابل لوله مانیسمان می‌توان به لوله درزدار اشاره کرد که فرآیند ساخت آن به صورتی است که ورق‌های فولادی را خم کرده و لبه‌های به هم رسیده آن را جوش داده و تبدیل به لوله می‌شود. مسلم است که روش تولید لوله مانیسمان بسیار سخت‌تر از لوله درزدار است.

شرکت‌ها و کارخانه‌هایی در ایران وجود دارند که اقدام به تولید لوله درزدار می‌کنند مانند لوله‌های درزدار سپاهان، لوله‌های درزدار ساوه، لوله‌های درزدار سپنتا و... . شرک‌های نام برده شده اقدام به تولید لوله درزدار در سایزها و ضخامت‌های متفاوت می‌کنند به طوری که نیاز به انجام واردات هیچ گونه لوله درزداری از خارج از کشور نیست و همین دلیل باعث تثبیت نسبی قیمت لوله درزدار در کشور و بازار است.

 

تولیدات داخلی لوله مانیسمان

همانطور که ذکر شد لوله مانیسمان فرآیند ساخت سخت و طولانی دارد مخصوصا در سایزهای بالا، از این رو شاید برای هر سرمایه گذار و کارخانه‌ای تولید لوله مانیسمان سخت و غیرقابل توجیه اقتصادی باشد. دو شرکت گروه ملی اهواز و کاوه دقیق ایرانیان اقدام به تولید لوله مانیسمان در ضخامت و سایزهای محدود می‌کنند.

گروه ملی اهواز که لوله‌های آنها به اسم لوله مانیسمان اهوازی در بازار شناخته می‌شود اقدام به تولید لوله در سایزهای 1 اینچ تا 6 اینچ می‌کند و تولید این سایزها تنها در دو ضخامت سبک و رده 40 انجام می‌شود.

شرکت کاوه دقیق ایرانیان که با برندلوله مانیسمان کاوه در بازار شناخته شده هستند تا سایز 4 اینچ و در ضخامت رده 40 و گاهی اوقات و بنا به سفارش در ضخامت رده 80 تولید می‌کند.

واضح است که این محدودیت در تولید نمی‌تواند جوابگوی بازار و پروژه‌های صنعتی و ساختمانی باشد و از این رو لوله‌های مانیسمان چینی که در تمامی سایزها و ضخامت‌ها موجودند جایگزین لوله مانیسمان داخلی هستند.

لوله‌های مانیسمان چینی همواره دارای نوسانات شدید قیمتی هستند و دلیل آن تنها نوسان قیمت دلار و محدودیت واردات در اثر تحریم است. قیمت‌های کنونی لوله‌های مانیسمان غیر اصولی و تحت تاثیر نوسان قیمت دلار واقع شده است و قیمت واقعی لوله مانیسمان لازم است پایین تر از لیست قیمت کنونی آن باشد.

با انجام تولید داخلی لوله مانیسمان در تمامی سایزها و ضخامت‌‌ها می‌توان قیمت لوله مانیسمان را کنترل کرد و پاسخگوی نیاز بازار و مشتریان این نوع از لوله پرکاربرد بود.

پایپ کالا به عنوان تامین کننده لوله مانیسمان تولید داخل و وارداتی سعی در ارائه لیست قیمت شفاف و واقعی این محصولات دارد.

علاقه مندان برای اطلاع از لیست قیمت و درصد تخفیفات و همچنین مشخصات فنی محصولات تاسیساتی و پایپینگی می‌توانند به سایت پایپ کالا به نشانی www.pipekala.com مراجعه و یا با شماره 02155696808 تماس حاصل کنند.

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :