آکاایران: بیگ بنگ: امواج رادیویی فرستاده شده دست بشر تا کجای کهکشان راه شیری رسیده است؟ این محدوده چقدر میباشد؟ آیا این امواج را موجودات دیگری در کهکشان ما مشاهده کرده اند؟ این سوالات و از این دست سوالات همیشه ذهن بشر را درگیر خود کرده است. خوشبختانه یا شوربختانه این امواج تاکنون ۲۰۰ سال نوری از ما فاصله گرفته اند و تنها نکته مثبت درحرکت بودن آنها و بزرگ تر شدن حباب امواج رادیویی می باشد.

به گزارش بیگ بنگ، اولین بار در سال ۱۸۹۹ گاگلیلمو مارکونی، فیزیکدان ایتالیایی موفق شد به کمک امواج الکترومغناطیسی یک روش ارتباطات فاقد سیم در عرض کانال انگلیس به نمایش بگذارد. دو سال بعد او این آزمایش را در دو سوی اقیانوس اطلس تکرار کرد و توانست پیام بی سیم ارسالی از کورن وال انگلیس را در سن جان ایالات متحده دریافت کند. این ابداع که اولین نسل از رادیوهای امروزی بود جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۰۹ را برای مارکونی به ارمغان آورد.

آکاایران: امواج رادیویی انسان تا کجای کهکشان رسیده؟

محدوده ی انتشار امواج رادیوی انسان که در حدود ۲۰۰ سال نوری آن نقطه آبی است، برای مشاهده عکس به اندازه ی بزرگ تر ،روی عکس کلیک کنید.

از زمان مارکونی به بعد بیش از صد سال است که انسان ها امواج رادیویی را در اعماق فضا منتشر می کنند. یعنی حبابی همواره در حال توسعه وجود دارد که حضور انسان را به هر کسی که در کهکشان راه شیری قرار دارد اعلام می کند. این حباب از لحاظ نجومی بزرگ است و به طور متداول حدود ۲۰۰ سال نوری وسعت دارد. اما این حباب در مقایسه با اندازه ی کهکشانی که در آن زندگی می کنیم (که خود یکی از میلیاردها کهکشان بیشمار در جهان قابل مشاهده است) چقدر وسعت دارد؟

برای پاسخ به این پرسش، آدام گروسمن ( Adam Grossman ) این نمودار را طراحی کرد. صفحهٔ ستاره ای کهکشان راه شیری درحدود ۱۰۰۰۰۰سال نوری قطر دارد. این میدانی تاریک نیست، بلکه نقطه ی کوچک آبی در مرکز آن میدان ، بزرگنمایی شده است و به شما دورنمایی را نشان می دهد، درست است؟ در واقع کمی غافلگیر شدم که این نقطه اصلأ در این تصویر نشان داده شده است. برخی افراد این امر را کوچک می شمرند اما برای من این نقطه ی شروع است. بسیار خوشحالم که عضوی از نسل انسان هایی هستم که (الف) قادرند امواج رادیویی را منتشر کنند و (ب) تشخیص دهند که چقدر از کیهان را تجربه نکرده ایم.

Read More : http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2012/3390.html

.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :