ربات ها ناجی بیماران اختلال اعصاب - آکا
زندگی در شرایط فلج کامل و عدم کنترل بر اندام های بدن به قدری دشوار است که حتی تصور آن به نظر غیر ممکن می آید,

زندگی در شرایط ,ربات, رباتیک, دست مصنوعی,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

ایده ای که برای کمک به وی استفاده شد، ایده جدیدی نیست اما امید زیادی برای کمک به این بیماران به همراه آورده است. محققان برای این که او بتواند از اندامی مصنوعی کمک بگیرد، قطعه ای کوچک را در مغز او نصب کردند که می تواند سیگنال های الکتریکی مغز او را تشخیص دهد. این الکترود از سوی دیگر با بازوی ,ربات, رباتیک, دست مصنوعی,رباتیک ،مقالات رباتیک،دنیای ربات ها

شناخت مغز یکی از شگفت انگیزترین کارهایی است که بشر در راه آن گام برمی دارد. نحوه ذخیره اطلاعات، بازیابی آنها فرآیند تصمیم گیری، ارسال و دریافت پیام ها به اندام های مختلف و هماهنگ کردن آنها با یکدیگر هنوز به طور کامل شناخته نشده اند.

متخصصان رباتیک ایده های مختلفی را از عالم خیال وارد عالم واقعیت کردند. آنها از یک سو با توسعه سخت افزارها و پردازشگرهای مدرن و از سوی دیگر با توسعه روش های برنامه ریزی و به کارگیری بسیاری از الگوریتم های پیچیده، گام های سریعی در توسعه رباتیک برداشتند. اینک ما در دورانی به سر می بریم که بسیار شبیه داستان های علمی ـ تخیلی سال های گذشته است.

ما ربات هایی را به سیارات دیگر فرستاده ایم تا به کاوش آنها بپردازند. دانش رباتیک فقط خود را در حوزه ای مانند روبوکاپ نشان نمی دهد.

این پیشرفت و توسعه رباتیک مفهومی جدید به نام ربات های اجتماعی را مطرح کرده است و ربات هایی که با محیط اطراف خود واکنش نشان می دهند و حتی برخی احساسات پایه ای را درک و شبیه سازی می کنند و متناسب با آن واکنش نشان می دهند. چندی پیش رباتی پیشرفته به نمایش گذاشته شد که می توانست توپ هایی را که به سمت او پرتاب می کنید در هوا بگیرد و این پیشرفتی شگفتی ساز به شمار می رود.

زندگی در شرایط فلج کامل و عدم کنترل بر اندام های بدن به قدری دشوار است که حتی تصور آن به نظر غیر ممکن می آید. در چنین شرایطی، خواسته ها و آرزوهای شما تغییر شکل می دهد

ایده اصلی پیچیده نیست. شما باید ببینید وقتی مغز دستور حرکتی خاص را مثلا به بازوی شما می دهد چه بخشی از مغز فعال و چه سیگنالی به آن اندام ارسال می شود اگر این مساله حل شود می توانید تراشه ای را طراحی کنید که در آن قسمت مغز قرار گیرد و هر وقت چنان فعالیتی در مغز اتفاق افتاد که معادل ارسال پیام حرکتی بود آن را شناسایی و به عضو مصنوعی منتقل کند.

به این ترتیب شما می توانید با اندکی تمرین همان طور که بازوی خود را حرکت می دهید یکی از اندام های رباتیک مصنوعی را که می تواند به بدن شما متصل یا از آن جدا باشد، حرکت دهید.

هنوز این فناوری نو پاست و هزینه های آن و چالش های پیش روی آن آنقدر بالاست که نتواند راه خود را به جامعه متقاضیان فراوانش باز کند، اما پیشرفت فناوری و توسعه سرمایه گذاری باعث خواهد شد این روش ها توسعه بهتری پیدا کند و روزی از نظر اقتصادی آنچنان به صرفه باشد که افراد عادی بتوانند از آن بهره ببرند.

 

 

بخش دانش و زندگی تبیان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :