به زودی ربات ها درد را احساس می کنند
اکنون سعی داریم که یک ویژگی دیگر انسانی را به رباتها اعطا کنیم: توانایی احساس درد.

آکاایران: به زودی ربات ها درد را احساس می کنند

آکاایران: به زودی ربات ها درد را احساس می کنند

ما ربات‌هایی می‌سازیم که می‌توانند راه بروند و صحبت کنند و اکنون سعی داریم که یک ویژگی دیگر انسانی را به آنها اعطا کنیم: توانایی احساس درد. این تفکر نیز به ذهن می‌رسد که شاید رباته‌ها روزی نسل انسان را منقرض کنند.

 

 

 

محققان این تکنولوژی معتقدند که گسترش ربات‌هایی که توانایی احساس درد را داشته باشند، بسیار ارزشمند است؛ چرا که آنها می‌توانند خودشان و انسان‌هایی که با آنها کار می‌کنند را از خطر حفظ کنند. برای مثال اگر تهدیدی برای موتور و چرخ دنده‌ی ربات‌ها وجود داشته باشد‌، می‌توانند گزینه گریز را انتخاب کنند.

یکی از اعضای این تیم، جوهانس کوهن از دانشگاه لبنیز در هانوفر آلمان به ایوان آکرمن دراین‌باره گفت :"درد سیستمی است که از ما محافظت می‌کند و دوری از عامل بروز درد باعث حفاظت انسان‌ها از آسیب دیدن می‌شود."

باتوجه به این مطالب ، کوهن و همکارش سمی حدادیان، در حال توسعه یک سیستم عصبی مصنوعی برای ربات‌ها هستند. عملی شدن این سیستم نیازمند این است که ربات‌ها بتوانند منبع درد را شناسایی کنند (برای مثال شعله یا چاقو) و تصمیم بگیرند که رفلکس مناسبی را نشان دهند.

دانشمندان از سیستم عصبی انسان برای ساختن این ربات‌ها الهام گرفته اند. آنها ایده‌هایی مانند بازویی که دارای سنسوری در نوک انگشتانش می‌باشد را تست کردند که قادر به شناسایی فشار و دما است.این سنسور قطعه‌هایی از بافت رباتیک است که بر اساس پوست انسان طراحی شده‌اند تا بتوانند تصمیم بگیرند چه مقدار درد باید احساس شود و چه رفلکسی صورت گیرد. اگر بازو درد را حس کند، خود را عقب می‌کشد تا درد متوقف شود و پس از آن به عملکرد اصلی خود برمیگردد. در این حال، درد شدیدد باعث می‌شود که بازو قفل شده تا کمکی از اپراتور انسانی به او برسد.

کوهن و حدادیان میگویند: "به همان اندازه که ما مشتاقیم تا ربات‌ها در کنار انسان‌ها با یکدیگر کار کنند،همان اندازه هم امنیت انسان‌ها اهمیت دارد.اگر به یک ربات آموزش داده شود که درد را شناسایی و به آن واکنش نشان دهد ، این ربات میتواند به بقیه افراد محیط نیز وجود خطر را هشدار دهد."

کارشناس رباتیک ، فومیا لیدا از دانشگاه کمبریج در انگلستان ، که در تحقیقات اخیر نیز دخیل نبوده است به بی بی سی گفت: "وادار کردن ربات ها به یادگیری از چالش برانگیز ترین و همچنین اساسی ترین کارها است چراکه آنها را باهوش میسازد. آموزش فقط آزمون و خطا است.وقتی کودک درمیابد که افتادن باعث ایجاد درد میشود ، این درد به او می‌آموزد که این عمل را دفعه بعد با احتیاط بیشتری انجام دهد."

این اولین باری نیست که محققان سعی کرده‌اند که توانایی انسان‌ را به ربات‌ها منتقل کنند. پیش‌تر در سال جاری‌، پروژه‌ی تحقیقاتی دفاعی ایالات متحده (DARPA) اسپانسر تحقیقاتی شد که هدف آن ایجاد احساسات در ربات‌ها توسط خواندن کتاب‌های کودکان بود؛ که تنها یکی از تلاش‌های بیشمار DARPA برای فهماندن درست و غلط به ربات‌ها بوده است.

 


منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :