تغییر رنگ  خارق العاده آفتاب پرست مصنوعی (ویدئو)
پژوهشگران چینی آفتا پرست مصنوعی را طراحی کردند که با تغییر رنگ پس زمینه، می توان رنگ پوست خود را عوض کند.

آکاایران: تغییر رنگ خارق العاده آفتاب پرست مصنوعی (ویدئو)

آکاایران: تغییر رنگ خارق العاده آفتاب پرست مصنوعی (ویدئو)

آفتاب پرست‌ها در تغییر رنگ پوست خود هنگام استتار و یا برقراری ارتباط با دیگران بسیار هوشمندانه عمل می‌کنند. پژوهشگران مدت طولانی است که به دنبال الگوبرداری از مکانیزم پوست‌ این خزندگان برای طراحی و ساخت لباس‌هایی با قابلیت تغییر رنگ همچون آفتاب پرست هستند.

 

 

 

پژوهشگران دراین‌باره می‌گویند: "اکنون یک آفتاب پرست مکانیکی چینی می‌تواند، رنگ خود را تقریبا در هر رنگ در طیف مرئی با کمک برجستگی‌های ساخته شده از طلا و نقره برروی پوستش تغییر دهد."

شاید از جدی‌ترین کاربردهای این تکنولوژی بتوان به استفاده از آن در ایجاد تغییر رنگ جهت استتار  سربازان نظامی نام برد.

پژوهشگران مواد گروه وانگ و همکارانش در دانشگاه Wuhan چین آفتاب‌پرستی پلاستیکی که به صورت سه‌بعدی چاپ شده است را  مجهز به سنسورهای تغییر رنگ مربع شکل کردند. هر مربع، یک فیلم نازک شیشه‌ای در بالای قسمت پشتی اکسید قلع ایندیم دارد که اغلب از یک هادی شفاف در صفحه نمایش لمسی، نمایش ویدئو و سلول‌های خورشیدی که برای تولید میدان الکتریکی کمک می‌کند، بهره می‌برد. این مقیاس‌های مربع شکل، ردیف‌هایی از سوراخ‌های میکروسکوپی قلم زده شده در شیشه هایشان دارند. سپس محققان این سوراخ‌ها را با برجستگی‌هایی از طلا پر کرده و آن‌ها را با یک لایه از ژل مخصوص از جنس نقره می‌پوشانند.

اگر میدان الکتریسیته ایجاد شود، بسته به قطبیت الکتریسیته می‌تواند نقره را از برجستگی‌های طلایی موجود حذف کند. پژوهشگران به راحتی توانستند سپس با تغییر اندازه و شکل طلا و نقره در برجستگی‌ها، رنگ‌ها را به هر بازه‌ای در طیف رنگی تغییر دهند.  

این تیم برای پیشبرد اهداف آزمایش خود، در هر چشم مکانیکی آفتاب‌ پرست، سنسور رنگ ساده برای کمک به درک و احساس نمودن رنگ محیط اطراف جایگذاری کردند و سپس دریافتند که بخش خارجی آن سریعا می‌تواند به صورت اتوماتیک با محیط اطراف خود ترکیب شود.

 ویدویی از این آفتاب پرست را در زیر مشاهده میکنید:

 

در پروژه‌های قبلی در ایجاد پوست آفتاب پرست مصنوعی معمولا از تغییر رنگ دسته دیگری از  حیوانات مانند ماهی مرکب و اختاپوس‌ها استفاده می‌شد. وانگ گفت: "دستگاه جدیدی که توسط این تیم طراحی و ساخته شده، می‌تواند در مدت زمان کم‌تر، رنگ‌های بیشتری را بازسازی کند." وی همچنین در ادامه افزود: "در آینده، نتایج به‌دست آمده در پروژه آفتاب پرست مصنوعی، می‌تواند  برروی پوشش انعطاف پذیری برای ایجاد استتار برای سربازان نظامی ساخته شود."

 


[file][http://cdn64.akairan.com/files/images/20166/20166150111210059a.aka][akharefile]

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :